Aktualizacja: 22.11.2024 01:29 Publikacja: 06.12.2021 12:18
Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka
Foto: UM Włocławek
Panie prezydencie, od stycznia 2022 roku włocławianie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości. Ta podwyżka jest konieczna?
Wynika ona z obecnych dochodów, jakie miasta odnotowują. Te przewidywania na 2022 rok są bardzo pesymistyczne dla samorządów. W przypadku Włocławka tylko w samych dochodach bieżących stracimy ok. 35 mln zł. To będzie ogromna dziura w naszym budżecie, którą musimy w jakiś sposób zapełnić, dlatego doszliśmy do wniosku, że takim najmniejszym uszczerbkiem dla mieszkańców będzie podwyżka podatku od nieruchomości.
- Jako gmina złożyliśmy do wojewody zapotrzebowanie na dziesięć kontenerów mieszkalnych. Trzy rodziny już sobie same poradziły, ale nadal siedem oczekuje na taką pomoc, a do dziś my, jako samorząd, nie mamy żadnej informacji - mówi nam Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej.
To mieszkańcy mają decydować, o tym, kto rządzi ich małą ojczyzną, a nie politycy. Według mnie wprowadzenie dwukadencyjności to łamanie zasad demokracji, ale też konstytucji – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Samorządy odegrają kluczową rolę we wdrażaniu strategii migracyjnej – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
- Kiedy zapowiadano niż Boris, nie było dużych zrzutów ze Zbiornika Nyskiego do rzeki Nysy Kłodzkiej. Można nawet powiedzieć, że w Nysie Kłodzkiej nie było wody, a gdyby z pewnym wyprzedzeniem jednak taka symulacja została przeprowadzona, to myślę, że te zrzuty byłyby większe, a starty gminy mniejsze – mówi nam Artur Kotara. burmistrz Lewina Brzeskiego. Mieszkańcy jego gminy zapowiedzieli pozew zbiorowy przeciwko Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, bo ich zdaniem jego działania przyczyniły się do wysokich start powodziowych na Opolszczyźnie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Musimy zrobić wszystko, by mieszkańcy nie odczuli uciążliwości – mówi Agata Trzop-Szczypiorska, wójt Baranowa.
Urzędnicy z Leszna w Wielkopolsce przez cztery dni w tygodniu pracują krócej niż osiem godzin. Od września podobne rozwiązanie będzie też obowiązywać także we Włocławku.
Jedną z konsekwencji wyborów samorządowych jest konieczność przeprowadzenia w senackim okręgu 13 wyborów uzupełniających. Prezydentem miasta został senator Krzysztof Kukucki z Nowej Lewicy. Wybory będą testem politycznym dla wszystkich sił.
Senator Lewicy Krzysztof Kukucki wygrał wybory na prezydenta Włocławka - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. Oznacza to, że konieczne będą uzupełniające wybory do Senatu w okręgu numer 13.
Już w niedzielę wieczorem co najmniej jeden z obecnych parlamentarzystów ma realną szansę zostać prezydentem polskiego miasta. A może się okazać, że w sumie mandaty prezydenckie zdobędzie aż czwórka kandydatów zasiadających obecnie przy Wiejskiej.
W 748 gminach odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia, II tura wyborów samorządowych. Sztaby KO, PiS, Lewicy i Trzeciej Drogi liczą na to, że zwyciężą ich kandydaci.
Czy sprawy mieszkaniowe będą kołem zamachowym rządu Donalda Tuska, czy raczej kamieniem młyńskim dla niego i jego koalicjantów? Przed rekonstrukcją rządu mnożą się pytania o jego politykę mieszkaniową.
Wyniki wyborów do sejmików nie przyniosły trzęsienia ziemi, co najwyżej przesunięcie linii frontu. Inaczej może być po II turze wyborów w niektórych dużych miastach.
Znamy wyniki wyborów na prezydenta Włocławka. Żaden kandydat nie uzyskał wymaganego poparcia i do wyłonienia prezydenta potrzebna będzie druga tura - wynika z danych PKW.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas