Miasta odzyskują pustostany. Tysiące lokali dla nowych lokatorów

Setki, a w niektórych miastach nawet tysiące mieszkań komunalnych stoją puste. Samorządy systematycznie je remontują, a potem przekazują kolejnym najemcom.

Publikacja: 15.02.2023 17:19

W Warszawie na koniec zeszłego roku było aż około 3 tys. pustostanów

W Warszawie na koniec zeszłego roku było aż około 3 tys. pustostanów

Foto: adobestock

- Dzięki zmianie w lokalnych przepisach wprowadzonych przez Radę Warszawy niedawno otworzyła się droga do prowadzenia koniecznych remontów budynków stanowiących całkowitą własność miasta, a objętych roszczeniem wniesionym po terminie – mówi Jakub Leduchowski, zastępca rzecznika stołecznego ratusza. Jego zdaniem może to pozwolić na  dalsze zmniejszanie liczby pustych lokali.

Duży zasób komunalny

Poznański Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych poinformował, że w ub. roku przekazano aż 724 mieszkania poznańskim rodzinom. Wcześniej to były pustostany, które przeszły niezbędny remont. W  2021 roku spółka przekazała 428 mieszkań.

- Obecnie maksymalny czas liczony od przejęcia lokalu poprzez jego przygotowanie, do momentu wprowadzenia się nowych lokatorów, gdy nie ma wymagających skomplikowanych prac remontowych jest to ok. 60 dni. A wcześniej proces ten trwał nawet ponad pół roku – podaje poznański ratusz.

Urzędnicy przyznają, że przy ogromnej skali sięgającej 12,5 tysiąca mieszkań zarządzanych przez spółkę, pojawianie się pustostanów to naturalna kolej rzeczy, a najemcy zmieniają miejsce zamieszkania lub zwalniają swoje lokale z innych powodów. 

Czytaj więcej

Miasta sprzedają mieszkania komunalne. Czasem z ogromnymi bonifikatami

Z kolei w Warszawie na koniec zeszłego roku było aż około 3 tys. pustostanów, a lokatorom oddano blisko 1,9 tys. 400 z wolnych mieszkań nie nadawało się na przekazanie im najemcom.

- Ogólna liczba pustostanów zmienia się w trakcie roku, m.in. ze względu na rotację najemców, kończone prace budowlane albo kwestię roszczeń – mówi Jakub Leduchowski. - W ubiegłym roku na remonty pustostanów miasto przeznaczyło około 60 mln zł. Mimo trudnej sytuacji budżetowej spowodowanej decyzjami władz krajowych, w tegorocznym budżecie na remonty pustostanów zarezerwowano kwotę 53 mln zł – dodaje.

Zdradza, że obecnie trwają prace modernizacyjne w budynkach wyłączonych z użytkowania. W najbliższych latach stołeczny ratusz planuje  przywrócić do eksploatacji 17 nieruchomości z ponad 400 lokalami.

Chcesz mieszkanie? To je sam wyremontuj

Wolne mieszkania komunalne stoją też w Katowicach. Obecnie jest ich ok. 400. - Mogą one zostać przeznaczone do zadysponowania na rzecz osób uprawnionych do otrzymania lokalu z mieszkaniowego zasobu miasta, ale wymagają remontu - mówi Sandra Hajduk, rzecznik prezydenta Katowic.

Dodaje, że duża ich część wymaga dodatkowo zmiany sposobu ogrzewania celem dostosowania go do obowiązujących przepisów.

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach  od 2018 roku wyremontował łącznie 813 wolnych mieszkań, w tym w ramach kompleksowej modernizacji w 2020 roku odnowiono kamienicę przy ul. Karola 3, a dzięki temu do  ponownego zasiedlenia oddano 14 pełnokomfortowych lokali mieszkalnych, gotowych do zamieszkania.

Czytaj więcej

Kraków chce budować tanie mieszkania na wynajem. Inne miasta też budują

Od pięciu lat w stolicy Śląska jest program „Mieszkanie za remont”, dzięki któremu 273 lokale zostały wyremontowane przez późniejszych najemców.

- Organizujemy także cyklicznie przetargi ustne na ustalenie stawek czynszu za najem wolnych ponad 80-metrowych mieszkań, a osoby zainteresowane zobowiązane są także do przeprowadzenia remontu na własny koszt  – mówi Sandra Hajduk.

Także w Warszawie przyszli lokatorzy mogą również sami wyremontować lokal – według własnych upodobań, jeśli ustalą to wcześniej z właściwym ZGN, a poniesione koszty można rozliczyć w ramach kolejnych czynszów i w ten sposób uzyskać zwrot wydatków.

Nieruchomości
Serce Warszawy na nowo. Rusza budowa placu Centralnego
Nieruchomości
Mieszkania o niskim standardzie - finansowy ból głowy gmin
Nieruchomości
Mieszkańcy TBS-ów protestują i domagają się zmian. „To państwa w państwie”
Nieruchomości
NIK o mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnościami: kolejki i nieprawidłowości
Nieruchomości
Warszawa: Nowe rozwiązanie dla Prochowni