- Dzięki zmianie w lokalnych przepisach wprowadzonych przez Radę Warszawy niedawno otworzyła się droga do prowadzenia koniecznych remontów budynków stanowiących całkowitą własność miasta, a objętych roszczeniem wniesionym po terminie – mówi Jakub Leduchowski, zastępca rzecznika stołecznego ratusza. Jego zdaniem może to pozwolić na dalsze zmniejszanie liczby pustych lokali.
Duży zasób komunalny
Poznański Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych poinformował, że w ub. roku przekazano aż 724 mieszkania poznańskim rodzinom. Wcześniej to były pustostany, które przeszły niezbędny remont. W 2021 roku spółka przekazała 428 mieszkań.
- Obecnie maksymalny czas liczony od przejęcia lokalu poprzez jego przygotowanie, do momentu wprowadzenia się nowych lokatorów, gdy nie ma wymagających skomplikowanych prac remontowych jest to ok. 60 dni. A wcześniej proces ten trwał nawet ponad pół roku – podaje poznański ratusz.
Urzędnicy przyznają, że przy ogromnej skali sięgającej 12,5 tysiąca mieszkań zarządzanych przez spółkę, pojawianie się pustostanów to naturalna kolej rzeczy, a najemcy zmieniają miejsce zamieszkania lub zwalniają swoje lokale z innych powodów.
Czytaj więcej
Od stycznia najemcy mieszkań komunalnych w Krakowie mają możliwość ich wykupienia. O „uwolnienie” lokali komunalnych wnioskowali radni.