Możliwość wykupu mieszkań komunalnych została wprowadzona po 15-letniej przerwie. Poprzednia uchwała w tej sprawie została podjęta w 2008 r.
Aby najemca mógł kupić zajmowany przez siebie lokal, mieszkanie musi znajdować się w budynku wybudowanym lub nabytym przez gminę przed 1 stycznia 1999 roku. Ponadto umowa najmu powinna zostać zawarta na czas nieokreślony (nie czasowy), a najemca nie może posiadać innych nieruchomości. Lokal będzie można wykupić z bonifikatą, która wyniesie od 23 do 50 proc. Jej wysokość zależy m.in. od wieku budynku i czasu użytkowania danego mieszkania.
Nie będzie można kupić mieszkań m.in. w budynkach, w których gmina przewiduje zmianę funkcji lub przeznaczenia, mieszkań wynajmowanych za tzw. czynsz socjalny i wynajętych w ramach programu „Mieszkanie za remont”. Dodatkowo, jeżeli lokator sprzedałby nabyte od gminy mieszkanie w ciągu pięciu lat, będzie musiał zwrócić udzieloną przez miasto bonifikatę. Wnioski w sprawie wykupu mieszkań można składać do końca tego roku.
Czytaj więcej
Kraków razem z kilkoma małopolskimi gminami i Krajowym Zasobem Nieruchomości rozważa powołanie Sp...
Warunki zbywania lokali komunalnych nie są tak atrakcyjne jak w przypadku obowiązywania poprzedniej uchwały (po 2008 r.), gdy nieruchomości komunalne w Krakowie można było nabywać nawet z 90-proc. bonifikatą. Był też dłuższy czas składania wniosków (do 2016 roku włącznie). Ale i tak zainteresowanie mieszkańców jest spore.