Bat na śmieciarzy. Ukryta w drzewie kamera

Pięćset złotych mandatu dostał mieszkaniec Bydgoszczy, który w niedozwolonym miejscu wyrzucił stare opony. Mężczyzna chciał zaoszczędzić …pięć zł, a nagrała go fotopułaka. Podobne urządzenia już od dawna sprawdzają się w innych miastach.

Publikacja: 01.08.2022 11:03

Bat na śmieciarzy. Ukryta w drzewie kamera

Foto: shutterstock

- Zdarzało się, że fotopułaki zarejestrowały inne wykroczenia, np. wymianę tablic rejestracyjnych samochodu. Kilka takich nagrań przekazano policji. Bez wątpienia urządzenia te są dużym wsparciem w dbaniu o środowisko naturalne w mieście – zapewnia Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskiej Straży Miejskiej.

Wyrzucił stare opony, by oszczędzić. Dostał mandat

W Bydgoszczy trwa akcja „Zero tolerancji dla śmiecenia”. - Jej celem jest przede wszystkim czysta i bezpieczna Bydgoszcz – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Michał Sztybel, zastępca prezydenta miasta.

Na terenie Bydgoszczy zamontowano ponad 50 fotopułapek. Pierwszy sprawca został już ukarany. Amator wyrzucania zużytych opon w lesie, został przyłapany na gorącym uczynku w drugim tygodniu akcji.

Czytaj więcej

Nie płacisz za śmieci? Zgłoś to, bo potem będą kary

Funkcjonariuszom straży miejskiej tłumaczył, iż chciał zaoszczędzić pięć złotych za pozostawienie opon w punkcie przy ich wymianie. Skąpstwo nie popłaciło. Dostał mandat w wysokości 500 zł.  musiał uprzątnąć zaśmiecony teren.

- Za zaśmiecanie terenów miejskich grozi obecnie mandat karny w wysokości 500 zł, ale jeśli sprawca uprzątnie teren, a w przypadku, gdy sprawa trafi do sądu, zaśmiecający może otrzymać nawet pięć tys. zł kary – przypomina bydgoski ratusz.

Fotopułapki ulokowano w 32 miejscach, Swoim zasięgiem obejmują całe miasto, a o ich lokalizacja ma być stale zmieniana. Bydgoscy strażnicy miejscy każdego roku otrzymują ponad tysiąc zgłoszeń dotyczących dzikich wysypisk śmieci. 

- Cieszy, że świadomość mieszkańców w zakresie odpadów jest coraz większa. Pokazuje to szereg akcji i inicjatyw społecznych przy współudziale Czystej Bydgoszczy. Każdego miesiąca mieszkańcy zbierają kilkanaście m3 odpadów, służby miejskie również usuwają odpady porzuconych na terenach gminnych, w tym także w centrum miasta – podaje Urząd Miasta w Bydgoszczy.

I przypomina, że koszty usunięcia porzuconych odpadów ponoszą mieszkańcy, bo na ten cel trafia część środków z tzw. opłaty śmieciowej.

Urządzenia chowają tam, gdzie nie brak śmieciarzy

Fotopułapki są też w innych miastach. I to od dawna. Straż Miejska Miasta Krakowa dysponuje 26 takimi urządzeniami wraz z niezbędnym do ich obsługi wyposażeniem.

- Zostały one zakupione ze środków budżetu obywatelskiego  w edycjach 2019 i 2021. Obecnie w użyciu jest sześć fotopułapek i trwa typowanie miejsc, w których zostaną zainstalowane kolejne – zapowiada Patrycja Piekoszowska, z krakowskiego magistratu.

Podaje, że urządzenia są wykorzystywane do monitorowania terenów publicznych, w których występuje problem podrzucania odpadów, a także nadzorowane są te miejsca, gdzie powstają „dzikie” wysypiska śmieci.

- Tereny są wybierane na podstawie interwencji zgłaszanych przez mieszkańców, instytucje oraz strażników miejskich – zaznacza urzędniczka.

Czytaj więcej

Wywóz śmieci coraz droższy. Winna też inflacja

Podkreśla, że fotopułapki mogą być umieszczane na drzewach lub elementach infrastruktury, które znajdują się na działkach będących własnością miasta. - Jest to zasada, która zawęża możliwość ich stosowania. Ponadto jako urządzenia bardzo czułe, których działanie jest inicjowane m.in. przez czujnik ruchu, wytwarzają dużą ilość materiału w postaci zdjęć lub plików wideo – przyznaje Patrycja Piekoszowska.

I dodaje, że tylko niewielka część tego materiału dokumentuje popełnianie czynów zabronionych. - W bardzo uczęszczanym miejscu, jedna fotopułapka jest w stanie wykonać, w ciągu kilku dni, nawet 30 tys. zdjęć. Z ogromnej ilości zarejestrowanego materiału należy dużym nakładem pracy i czasu wyselekcjonować te treści, który dokumentują popełnianie czynów zabronionych – tłumaczy urzędniczka.

Łapią nie tylko śmieciarzy

Także poznańska Straż Miejska od wielu lat wykorzystuje fotopułapki w walce z osobami nielegalnie pozbywającymi się odpadów. Sprzęt ten finansowany jest przez Rady Osiedli.

- Początkowo był do dyspozycji strażników rejonowych i wykorzystywany na terenie określonego samorządu, a obecnie fotopułapki są na wyposażeniu strażników rejonowych oraz strażników Referatu Ekopatrol – mówi Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskiej straży.

Przyznaje, że incydenty związane z nielegalnym wywozem odpadów są sporadyczne. - Zdarzało się jednak, że fotopułaki zarejestrowały inne wykroczenia, np. wymianę tablic rejestracyjnych samochodu. Kilka takich nagrań przekazano policji. Bez wątpienia urządzenia te są dużym wsparciem w dbaniu o środowisko naturalne w mieście – zapewnia rzecznik poznańskiej straży miejskiej.

A lubelska Straż miejska ma do dyspozycji pięć takich urządzeń. - Są one rozlokowywane w miejscach, gdzie zdarzają się przypadki wyrzucania odpadów lub zakłócania porządku. Dzięki wykorzystaniu fotopułapek udało się wykryć sprawców niektórych zdarzeń oraz nałożyć na nich adekwatne kary - zapewnia Anna Czerwonka, z lubelskiego magistratu.

- Zdarzało się, że fotopułaki zarejestrowały inne wykroczenia, np. wymianę tablic rejestracyjnych samochodu. Kilka takich nagrań przekazano policji. Bez wątpienia urządzenia te są dużym wsparciem w dbaniu o środowisko naturalne w mieście – zapewnia Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskiej Straży Miejskiej.

Wyrzucił stare opony, by oszczędzić. Dostał mandat

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Ludzie
Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy