Jodek potasu już w samorządach. Będzie wydawany, gdy będzie taka potrzeba

Tabletki z jodkiem potasów trafiają już do miast i gmin, a te przekażą je do punktów dystrybucji. Najczęściej szkół, ale też domów kultury, czy bibliotek.

Publikacja: 08.10.2022 13:10

Jodek potasu

Jodek potasu

Foto: Adobe Stock

- Tabletki z jodkiem potasu są przygotowane dla wszystkich, którzy w wypadku promieniowania radioaktywnego powinni je przyjąć. Finalizujemy działania, by preparaty jak najszybciej znalazły się w docelowych miejscach. Każda gmina czy miasto przygotowało punkty dystrybucji. Wykazy punktów dystrybucji będą umieszczone na stronach internetowych urzędów – zapowiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

W Krakowie tabletki w punktach wyborczych

Kraków już otrzymał od wojewody 1 mln 380 tys. tabletek ze stabilnym jodkiem potasu. - W sytuacji awaryjnej będą one dystrybuowane w miejscach, w których zazwyczaj organizowane są siedziby obwodowych komisji wyborczych. Takich punktów w Krakowie będzie 186, aby w razie potrzeby sprawnie zaopatrzyć wszystkich mieszkańców i uniknąć ewentualnych kolejek – zapowiada Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu.

Dodaje, że zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi, procedura zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jego podanie (np. awarii elektrowni na skutek działań wojennych na Ukrainie).

Władze Krakowa już opracowały procedurę dystrybucji środka. Jodek potasu ma być wydawany każdej osobie bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu.

- Preparat będzie dostępny w lokalu, gdzie zazwyczaj znajduje się siedziba obwodowej komisji wyborczej. W przypadku Krakowa są to szkoły, przedszkola, żłobki oraz domy kultury – wylicza Dariusz Nowak.

Zapowiada, że kierownikiem punktu będzie dyrektor placówki, na terenie której zostanie zorganizowane wydawanie preparatu ze stabilnym jodem. W każdym miejscu wydawania preparatu będą co najmniej cztery osoby (pracownicy danej placówki, urzędu miasta, straży miejskiej lub Ochotniczej Straży Pożarnej).

A w Krakowie w szkołach

Z kolei do Poznania trafi ponad 700 tysięcy tabletek jodku potasu. W najbliższych dniach zostaną przekazane do szkół na terenie całego miasta.

Urząd Miasta opracowuje szczegółowy plan dystrybucji leku, w tym także sposobu weryfikacji odbiorców. - W najbliższych dniach tabletki zostaną przekazane do ponad 130 szkół podstawowych i średnich, jakie prowadzimy, a razem z nimi do placówek oświatowych trafią też ulotki informacyjne, które dokładnie wyjaśnią, jak dawkować lek, jeśli wystąpi taka potrzeba – podaje poznański magistrat.

Zapewnia, że w przypadku sytuacji awaryjnej - jeśli zaistnieje zagrożenie napromieniowaniem od chmury radioaktywnej - każdy będzie mógł zgłosić się do szkoły podstawowej w swoim rejonie, lub najbliższej szkoły średniej by dostać tabletkę. 

- Wojewoda zapewnia, że tabletek wystarczy dla wszystkich  - mówi Witold Rewers, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP.

- W najbliższym czasie przekażemy je szkołom, gdzie będą przechowywane. Mieszkańcom i mieszkankom Poznania będą rozdawane wyłącznie po wyraźnym sygnale ze strony wojewody – zapowiada dyr. Rewers.

Jodek będzie wydawany każdemu

Na terenie województwa mazowieckiego utworzonych zostało 1567 punktów dystrybucji środka. m.in. w szkołach, przychodniach, aptekach. W Warszawie utworzono 625 punktów dystrybucji tabletek.

- Obecnie zagrożenie nie występuje, ale chcemy być przygotowani na każdą ewentualność. We wszystkich gminach są wyznaczone punkty dystrybucji, a tabletki są już tam dostarczone. Jednak należy pamiętać, że  jodek potasu powinno się stosować tylko w przypadku realnego zagrożenia.  Nie ma potrzeby i nie powinno się go brać na własną rękę i bez wskazań medycznych.  – podkreśla Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

A Tomasz Sławatyniec, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przypomina, że jodek potasu powinien być przyjmowany zgodnie ze wskazaniami medycznymi, ponieważ jest to lek, który może wchodzić w interakcje z innymi produktami leczniczymi, a także wywoływać działania niepożądane.

- Każdy, kto ma wątpliwości w tym zakresie powinien skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu – mówi dyr. Sławatyniec.

Jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w przypadku uruchomienia wydawania, tabletki jodku potasu będą wydawane osobom bez względu na miejsce zamieszkania.

Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do  60 roku życia.

Według informacji Państwowej Agencji Atomistyki rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski.

- Tabletki z jodkiem potasu są przygotowane dla wszystkich, którzy w wypadku promieniowania radioaktywnego powinni je przyjąć. Finalizujemy działania, by preparaty jak najszybciej znalazły się w docelowych miejscach. Każda gmina czy miasto przygotowało punkty dystrybucji. Wykazy punktów dystrybucji będą umieszczone na stronach internetowych urzędów – zapowiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

W Krakowie tabletki w punktach wyborczych

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk wspiera turystykę społeczną
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Jakość życia
Regiony biedniejsze rozwijają się, ale bogatych nie dogonią
Materiał partnera
Wrocław inwestuje w zieleń i odnawialne źródła energii
Materiał partnera
Wielkie zmiany w marszałkowskich szpitalach Pomorza Zachodniego
Jakość życia
20 lat Bydgoszczy w UE. Spełniliśmy marzenia