Aktualizacja: 21.11.2024 16:48 Publikacja: 11.10.2022 11:47
Rośnie liczba farm słonecznych, Stary Waliszów, dolnośląskie
Foto: Shutterstock
Raport „Eko-indeks Millennium – potencjał eko-innowacyjności regionów” powstał we współpracy z Urzędem Patentowym RP, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Jego autorzy, zainspirowani przez Eco-Innovation Observatory, który cyklicznie bada ekoinnowacyjność na poziomie krajów Unii Europejskiej, postanowili zbadać, jak to wygląda na poziomie poszczególnych województw naszego kraju.
– Regulacje związane z ekologią postrzegane są wciąż bardziej jako blokada, a nie stymulator dla innowacji. Jednak wdrażanie rozwiązań ekologicznych, szczególnie tych innowacyjnych, to inwestycja, która w długiej perspektywie przynosi korzyści – przekonywał w czasie prezentacji raportu Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium oraz autor i pomysłodawca Eko-indeksu Millennium.
Przed nami niezwykle ciekawy rok w Katowicach. Stolica województwa śląskiego w 2024 r. będzie Europejskim Miastem Nauki. Otwarcie obchodów odbyło się podczas siódmej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Widowisko zatytułowane Katopolis oglądali w Spodku mieszkańcy Katowic oraz goście, którzy przyjechali na to wydarzenie również z zagranicy.
Nowa imponująca przestrzeń Teatru Polskiego w Szczecinie stała się na jeden wieczór sceną dla innowacji, kreatywności i przedsiębiorczości za sprawą konferencji „Nowoczesne technologie”.
Jaka będzie Warszawa w przyszłości? Zielona, zdrowa i bezpieczna. Wygodna – wszędzie będzie blisko. Rafał Trzaskowski po raz pierwszy zaprezentował dzisiaj założenia projektu nowego dokumentu dotyczącego wizji rozwoju miasta.
Miejska przestrzeń może „magazynować" nadmiar wody podczas ulewnych deszczów, by „oddawać" ją podczas letniego żaru. Bydgoszcz już tak robi.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Rusza pierwszy hackathon odpowiadający na wyzwania klimatyczne polskich miast. 48-godzinny maraton programowania odbędzie się w dniach 3-5 grudnia.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.
Jak co roku znaczącym parametrem oddziaływującym na wyniki rankingu samorządów są dane dotyczące dochodów własnych.
Zrównoważony rozwój, transformacja energetyczna, Europejski Zielony Ład to najbardziej gorące tematy ostatniego okresu.
Choć rządzi Gdańskiem niespełna sześć lat, to Aleksandrze Dulkiewicz udało się nie tylko nawiązać dobre relacje z mieszkańcami, ale przede wszystkim skutecznie realizować strategię rozwoju miasta, które za jej rządów stało się europejską metropolią.
Angażowała się w powstanie w konstytucji rozdziału o samorządzie terytorialnym, ale też tak przeciągała swoje wystąpienie w Sejmie, by opozycja nie odrzuciła projektów ustaw o reformie administracyjnej, która wprowadziła trójstopniowy podział terytorialny, oraz utworzyła instytucje samorządu terytorialnego w powiatach i województwach.
Najważniejsze priorytety dla władz lokalnych to równoległy rozwój gospodarki, społeczeństwa i środowiska – deklarują zgodnie laureaci Rankingu Samorządów 2024. Wszystko po to, by mieszkańcom żyło się jak najlepiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas