Aktualizacja: 06.11.2024 03:45 Publikacja: 11.10.2022 11:47
Rośnie liczba farm słonecznych, Stary Waliszów, dolnośląskie
Foto: Shutterstock
Raport „Eko-indeks Millennium – potencjał eko-innowacyjności regionów” powstał we współpracy z Urzędem Patentowym RP, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Jego autorzy, zainspirowani przez Eco-Innovation Observatory, który cyklicznie bada ekoinnowacyjność na poziomie krajów Unii Europejskiej, postanowili zbadać, jak to wygląda na poziomie poszczególnych województw naszego kraju.
– Regulacje związane z ekologią postrzegane są wciąż bardziej jako blokada, a nie stymulator dla innowacji. Jednak wdrażanie rozwiązań ekologicznych, szczególnie tych innowacyjnych, to inwestycja, która w długiej perspektywie przynosi korzyści – przekonywał w czasie prezentacji raportu Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium oraz autor i pomysłodawca Eko-indeksu Millennium.
Przed nami niezwykle ciekawy rok w Katowicach. Stolica województwa śląskiego w 2024 r. będzie Europejskim Miastem Nauki. Otwarcie obchodów odbyło się podczas siódmej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Widowisko zatytułowane Katopolis oglądali w Spodku mieszkańcy Katowic oraz goście, którzy przyjechali na to wydarzenie również z zagranicy.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Nowa imponująca przestrzeń Teatru Polskiego w Szczecinie stała się na jeden wieczór sceną dla innowacji, kreatywności i przedsiębiorczości za sprawą konferencji „Nowoczesne technologie”.
Jaka będzie Warszawa w przyszłości? Zielona, zdrowa i bezpieczna. Wygodna – wszędzie będzie blisko. Rafał Trzaskowski po raz pierwszy zaprezentował dzisiaj założenia projektu nowego dokumentu dotyczącego wizji rozwoju miasta.
Miejska przestrzeń może „magazynować" nadmiar wody podczas ulewnych deszczów, by „oddawać" ją podczas letniego żaru. Bydgoszcz już tak robi.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Rusza pierwszy hackathon odpowiadający na wyzwania klimatyczne polskich miast. 48-godzinny maraton programowania odbędzie się w dniach 3-5 grudnia.
Po zauważalnym boomie na hulajnogi w latach 2021–2022 do łask wróciły miejskie rowery publiczne. Tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba w Polsce wzrosła o niemal 29 proc., z poziomu 21 tys. w 2023 r. do niemal 28 tys. w br.
Górnośląsko- -Zagłębiowska Metropolia jako jedyna w Polsce zbudowała swój system miejskich wypożyczalni rowerów jako równoważny element transportu publicznego.
Rowerowe połączenie Berlina ze Szczecinem, a następnie z Kołobrzegiem stanie się kompletnym szlakiem i nowym produktem turystycznym w regionie.
Trzykrotne zwycięstwo Białej Podlaskiej w rowerowym wyścigu o tytuł Rowerowej Stolicy Polski to fenomen. Maluchy ze żłobków, uczniowie, seniorzy, grupy powstałe w instytucjach i zakładach pracy – w czerwcu już po raz trzeci rowerowa społeczność miasta wykręciła rekord: tym razem to 1 mln 441 tys km!
Województwo małopolskie to niekwestionowany lider turystyki rowerowej w Polsce i pionier w budowie ścieżek rowerowych na wałach rzek.
W Poznaniu jest ponad 400 kilometrów infrastruktury, po której mogą poruszać się rowerzyści.
Trwa realizacja największej inwestycji w obszarze zdrowia w historii samorządu województwa. Na placu budowy wmurowano kamień węgielny. Nowy szpital przyjmie pierwszych pacjentów w 2028 roku.
Samorządy odegrają kluczową rolę we wdrażaniu strategii migracyjnej – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas