19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:47 Publikacja: 05.05.2021 11:28
Opłaty za wywóz śmieci są podnoszone w wielu miastach. Część mieszkańców może jednak liczyć na preferencyjne stawki
Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik
– Na podstawie danych, które otrzymaliśmy od Związku Dużych Rodzin i po odbytych konsultacjach, zaproponujemy Radzie Miasta wprowadzenie częściowego zwolnienia z opłat dla rodzin sześcioosobowych i większych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Radni tego miasta w czwartek zgodzili się na zmianę sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci. Od lipca będą one naliczane od osoby, a nie jak do tej pory od gospodarstwa, a to dla części rodzin oznacza, że miesięcznie za wywóz odpadów będą płacić więcej niż obecnie.
Od stycznia wzrosły opłaty za odbiór odpadów w Bydgoszczy. Opłaty za śmieci wzrosły też w Szczecinie, a od marca więcej zapłacą mieszkańcy Lublina.
Od Nowego Roku zużyta odzież, obuwie i tekstylia nie będą mogły trafiać do pojemników z odpadami zmieszanymi. W altankach śmietnikowych pojawią się nowe kosze, takie odpady będzie też można wrzucić do kontenerów organizacji charytatywnych lub oddać do PSZOK-u.
W wielu miastach szykują się podwyżki opłat za śmieci. Ich mieszkańcy wyższe ceny zapłacą już w tym roku.
Za rządów PiS Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie niezbyt chętnie godziło się na podwyżki opłat za wodę i ścieki. Teraz to się zmienia.
Nawet kilka autobusów dziennie wypada z siatki lokalnych połączeń w Bydgoszczy. Dlatego lokalny Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zdecydował się przekazać obsługę trzech autobusów prywatnej firmie, zamiast MZK.
Samorząd może ustalić tylko takie opłaty, które są związane z pochowaniem zwłok, a nie jakiekolwiek związane z prowadzeniem cmentarza jak np. za wjazd i korzystanie z nekropolii, czy dodatkowe dla większego grobu murowanego za upływ 20 lat.
Żądanie opłaty za przeprowadzenie ekshumacji wykracza poza upoważnienie ustawowe gminy jako organu prowadzącego cmentarz.
W wielu miastach szykują się podwyżki opłat za śmieci. Ich mieszkańcy wyższe ceny zapłacą już w tym roku.
Ustawa o prawie wodnym z 2017 roku przyjęła własną definicję „usług wodnych”. Pojęcie to nie obejmuje odbiorców usług wodno-kanalizacyjnych.
Miejskie nekropolie zapełnione są zwłaszcza w dużych miastach, które na różne sposoby starają się rozwiązać ten problem.
Spór sądowy między Wodociągami Białostockimi a Wodami Polskimi dotyczył odmowy zatwierdzenia taryfy opłat za wodę i ścieki.
Po niemal dwóch latach od podwyżki opłat za dostarczanie wody i odbiór ścieków mieszkańcy lubuskich Lubniewic znów płacą za to mniej. To wynik wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazał obniżyć taryfę, która nie została zatwierdzona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Władze Łodzi uruchomiły specjalny adres mailowy na który mieszkańcy mogą wysyłać informacje o zalegających śmieciach. W niektórych miastach są specjalne aplikacje, gdzie można wysyłać takie zgłoszenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas