Zjawisko nieprzystępowania przez spółki skarbu państwa do przetargów na dostawę energii, problemy pojawiające się w związku ze sprzedażą węgla prowadzoną przez samorządy, czy wreszcie odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na protest strony samorządowej w sprawie nieefektywnego wydatkowania środków publicznych na finansowanie edukacji domowej – to tylko część spraw, jakie poruszono podczas ostatniego w tym roku posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).
W przypadku problemów z przetargami na dostawę energii, dyskusja i wystąpienia podczas dzisiejszego (21.12. br.) posiedzenia KWRiST były kolejną odsłoną działań i rozmów, jakie w związku z tym tematem toczą się od co najmniej kilku tygodni.
– W dalszym ciągu, mimo naszych rozmów, spółki Skarbu Państwa, bo one mają trzy czwarte rynku, nie przystępują do przetargów ogłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego na dostawy energii elektrycznej. To po pierwsze. Po drugie - proponują warunki, które zdecydowanie wykraczają poza zapisy ustawy mówiącej o cenie maksymalnej 785 zł z megawatogodzinę – powiedział Marek Wójcik, sekretarz KWRiST, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych.
Czytaj więcej
Lex Czarnek 2.0, system kaucyjny, stawka VAT na energię elektryczną dla samorządów – to niektóre z tematów poruszanych podczas wtorkowego (25.10.) posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).
Przypomniał, że samorządy wielokrotnie sygnalizowały stronie rządowej, że spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa, składając oferty, domagają się od jednostek samorządu terytorialnego np. opłat handlowych. Wójcik tłumaczył, że podczas jednego ze spotkań samorządy usłyszały od przedstawiciela ministerstwa aktywów państwowych, że nie ma żadnego wpływu na spółki Skarbu Państwa.