Jak postępują prace nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej? Jakie obszary od 2015 r. najbardziej wymagają nowych rozwiązań, jakie pojawiają się koncepcje?
Nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej intensywnie pracujemy od jesieni 2020 r., aby dostosować ją do najnowszych priorytetów rozwojowych w Polsce i międzynarodowych trendów w rozwoju miast. Aktualizacja Krajowej Polityki Miejskiej zmieni perspektywę jej funkcjonowania z 2023 na 2030 rok. Wiele zagadnień poruszonych w dotychczasowym dokumencie jest wciąż aktualnych, choć niektóre z nich wymagają aktualizacji do obecnych wyzwań przed którymi stoją miasta.
Na przestrzeni ostatnich sześciu lat wzmocniły się pewne trendy w polityce miejskiej, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w KPM 2030. W szczególności, w większym niż dotychczas stopniu, chcemy pogłębić kwestie związane z jakością powietrza, zmianami klimatu, Smart Cities czy wzmacniania odporności miast na kryzysy społeczno-gospodarcze i środowiskowe. Miasta powinny być także przygotowane na różnego rodzaju kryzysy i zagrożenia, także epidemiologiczne.
Aktualizowany dokument w większym stopniu będzie uwzględniać różnice pomiędzy poszczególnymi miastami. Wielkość i znaczenie ośrodków miejskich wpływają zarówno na potrzeby i wyzwania stojące przed poszczególnymi miastami, jak również na dobór odpowiednich mechanizmów pozwalających im sprostać.
Nowa KPM powstaje w przełomowym momencie negocjacji dotyczących kształtu nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027. Mamy więc możliwość, aby uwzględnić finansowanie działań związanych z polityką miejską w krajowych i regionalnych programach.