Cud nad Wisłą? W tym mieście ceny wywozu śmieci… spadną

Ograniczyliśmy koszty osobowe poprzez montaż elektronicznych liczników i zdalny odczyt wodomierzy. Zmieniliśmy system zaopatrzenia w energię elektryczną infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej poprzez instalację odnawialnych źródeł energii. To wpłynęło na możliwość zmiany struktury taryf, a w konsekwencji: obniżkę cen dla mieszkańców Łęcznej – mówi Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej.

Publikacja: 25.03.2021 22:30

Mieszkańcy Łęcznej mniej zapłacą za wodę i ścieki. I nie czeka ich podwyżka opłat za wywóz odpadów.

Mieszkańcy Łęcznej mniej zapłacą za wodę i ścieki. I nie czeka ich podwyżka opłat za wywóz odpadów.

Foto: Fot. Pixabay

W tym mieście na Lubelszczyźnie mieszkańcy mniej zapłacą za wodę i ścieki. I nie czeka ich podwyżka opłat za wywóz odpadów.

W wielu polskich miastach drożeją usługi komunalne, tymczasem – jak poinformował Urząd Miasta w Łęcznej – mieszkańcy gminy zapłacą mniej za wodę i ścieki. Jak to możliwe? Jak gminie się to udało?

Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej: Rozpoczynając kadencję jako burmistrz Łęcznej, zapowiedziałem, że zrobię wszystko, żeby minimalizować obciążenia mieszkańców usługami komunalnymi. Takie zadanie postawiłem również przed nowym prezesem spółki komunalnej PGKiM Łęczna.

Korzystne zmiany w taryfie są rezultatem przeglądu jej dotychczasowego kształtu, dostosowania jej do istniejących trendów w rozbudowie infrastruktury mieszkaniowej oraz podjętych działań w kierunku optymalizacji kosztów.

Nasze działania wiązały się z unowocześnieniem systemu komunikacji i rozliczeń z mieszkańcami poprzez zastosowanie elektronicznego fakturowania.

CZYTAJ TAKŻE: Recyklingowe błędne koło. Dlaczego odbiór śmieci będzie wyłącznie drożeć

Ograniczyliśmy koszty osobowe poprzez montaż w lokalach elektronicznych liczników i zdalny odczyt wodomierzy. Podjęliśmy działania w kierunku zmiany systemu zaopatrzenia w energię elektryczną infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej poprzez instalację odnawialnych źródeł energii. Wszystko to wpłynęło na możliwość zmiany struktury taryf, a w konsekwencji obniżkę cen dla mieszkańców Łęcznej.

Obniżki tych opłat będą znaczące? Gospodarstwa domowe to odczują? Jak długo ta niższa taryfa będzie obowiązywać?

Według przygotowanych projektów taryf, w kolejnych latach większość mieszkańców łącznie zapłaci mniej niż dotychczas. Propozycja nowych taryf wodno-ściekowych zakłada na 2021 rok 1-proc. podwyżkę obowiązujących opłat, a na kolejne lata 2022 i 2023 jedynie 0,3 proc. Wzrost praktycznie niezauważalny dla mieszkańca, bo jednocześnie w znacznym stopniu zostaną obniżone opłaty abonamentowe: w zabudowie wielorodzinnej o połowę, a w zabudowie jednorodzinnej o 18 proc.

Zaproponowane zmiany sprawią, że ostatecznie większość naszych mieszkańców przez kolejne trzy lata zapłaci mniej niż dotychczas. Biorąc pod uwagę pojawiające się informacje o podwyżkach taryf o ponad 20 proc. w innych samorządach, uważam to za ogromny sukces Łęcznej.

Nie ma możliwości, że w ciągu trzech lat te opłaty pójdą jednak w górę?

Jeżeli nie zostaniemy zaskoczeni żadnymi zmianami systemowymi, to gwarantujemy utrzymanie opłat. Taryfy zatwierdzane są raz na trzy lata przez PGW Wody Polskie.

Mamy jednocześnie pomysły, jak jeszcze zmniejszyć koszty usług komunalnych ponoszonych przez łęcznian.

CZYTAJ TAKŻE: Opłaty za śmieci w górę? Nie wszędzie. Są miasta, które rezygnują z podwyżek

A co z opłatami za wywóz i przetwarzanie odpadów, czy ich cena wzrosła tym roku, albo podwyżka dopiero czeka mieszkańców?

Opłaty za wywóz i przetwarzanie odpadów w Łęcznej są na stałym, niskim poziomie już od trzech lat i wynoszą 17 zł od osoby. Dodatkowo posiadacze karty dużej rodziny mogą liczyć na 30-proc. zniżkę. W tym roku również postanowiliśmy pozostawić stawkę na tym samym poziomie.

Jak gminie udaje się zachować ten sam poziom opłaty za śmieci, gdy w wielu miastach i gminach one naprawdę drastycznie rosną?

To wynik dobrego zarządzania spółką komunalną oraz efekt realizacji założonych strategii inwestycyjnych. W ostatnim czasie z pomocą środków unijnych zmodernizowaliśmy m.in. linię sortowniczą.

Współpracujemy ze spółdzielniami mieszkaniowymi, aby segregacja była realizowana prawidłowo. Stawiamy na cyfryzację systemu, który wychwytuje osoby celowo nie wnoszące opłat za śmieci.
W ten sposób, mimo dużej produkcji śmieci przez mieszkańców naszej gminy (ponad 300 kg na osobę), a także pomimo częstego odbioru odpadów (trzy razy w tygodniu), koszty udaje nam się trzymać w ryzach.

Miasto pomaga przedsiębiorcom dotkniętym lockdownami? W jaki sposób? Urząd rezygnuje z podatków od nieruchomości i tzw. kapslowego?

Dokładnie. Pomimo trudnej sytuacji budżetowej postanowiliśmy wyciągnąć do przedsiębiorców pomocną dłoń. Łęczna wprowadziła w 2020 i 2021 roku zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

CZYTAJ TAKŻE: Wielki Brat w pojemniku na śmieci. Miasta sięgają po innowacje

W 2021 roku Rada Miejska w Łęcznej podjęła również uchwałę pomagającą branży gastronomicznej, która na skutek pandemii mocno ucierpiała. Pomoc dotyczyła zwolnienia pubów i restauracji z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2021 roku.

A inne działania pomocowe wobec przedsiębiorców też są podejmowane? Jakie?

Korzystamy z uprawnień, jakie dają nam przepisy prawne. Obecnie przedsiębiorcy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji i do każdego podchodzimy ze zrozumieniem i w sposób indywidualny. Stosujemy zwolnienia z podatków, opłat lokalnych, przesuwamy terminy płatności lub rozkładamy je na raty.

Samo miasto bardzo ucierpiało na pandemii? Jego dochody budżetowe mocno spadły w ubiegłym i w tym roku?

Ubiegły rok to zmniejszone wpływy do kasy gminnej na poziomie prawie 2 mln zł. Dodatkowo ponieśliśmy szereg niezaplanowanych wydatków związanych z szeroko pojętą sytuacją covidową. Na szczęście, efektywne działania gminne sprawiły, że zmniejszonych dochodów budżetowych mieszkaniec nie odczuł na własnej skórze.

A odbija się ona na inwestycjach? Jakie duże będą realizowane w tym roku?

Mam nadzieje, że – podobnie jak w zeszłym roku – uda się nam zrealizować wszystkie zaplanowane inwestycje.

W 2021 roku kontynuujemy II etap Rewitalizacji Starego Miasta, na który pozyskaliśmy ponad 11 mln zł. W ramach prac zostaną zmodernizowane place, ulice i chodniki oraz energooszczędne oświetlenie, wybudowane Centrum Usług Społecznych oraz 12 nowych mieszkań komunalnych.

W planach mamy wybudowanie lub modernizację aż 14 dróg na terenie miasta i sołectw. Mimo trudności, z jakimi muszą mierzyć się wszystkie samorządy, nasz plan inwestycyjny wygląda dobrze i łączy oczekiwania mieszkańców, radnych, a także możliwości budżetowe.

W tym mieście na Lubelszczyźnie mieszkańcy mniej zapłacą za wodę i ścieki. I nie czeka ich podwyżka opłat za wywóz odpadów.

W wielu polskich miastach drożeją usługi komunalne, tymczasem – jak poinformował Urząd Miasta w Łęcznej – mieszkańcy gminy zapłacą mniej za wodę i ścieki. Jak to możliwe? Jak gminie się to udało?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyskusje
Jerzy Buzek: Zohydzanie Polakom Zielonego Ładu to cynizm
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Dyskusje
10 tys. zł za krótki film. Startuje 9. edycja konkursu #63sekundy
Dyskusje
Zygmunt Berdychowski: Potrzebne jest nowe otwarcie
Dyskusje
25 lat samorządu województw. Co się udało, co przyniesie przyszłość?
Dyskusje
Prezydent Lublina: Robimy to, co do nas należy