Cyfrowa Polska powinna być krajem, który sprawnie i skutecznie świadczy usługi obywatelom, jednocześnie dostosowując ich formę do ich możliwości i przyzwyczajeń.
Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska:
Znaleźliśmy się dzisiaj w sytuacji, gdy cyfryzacja nie jest już planem na przyszłość, tylko koniecznym działaniem. Przekonaliśmy się jako biznes, państwo czy lokalne społeczności, że proces ten można przejść szybko, ale co ważniejsze, że potrzebujemy nowych technologii, by normalnie funkcjonować nie jutro, za rok, tylko teraz. Pracujemy, uczymy się, załatwiamy bieżące sprawy zdalnie. Obecnie to władze samorządowe są najbliżej tego wyzwania. Każdego dnia widzą jak przyspieszona cyfryzacja wpływa np. na szkoły, urzędy czy szpitale, które powinny wspierać obywateli bez względu na wszystko.
Niestety samorządy poza dużymi ośrodkami miejskimi mierzą się z wieloma wyzwaniami w obszarze cyfryzacji, w głównej mierze związanymi z brakiem finansowania lokalnych potrzeb, wskazówek technicznych i braków kadrowych, które nie pozwalają sprawnie odpowiedzieć na wymogi czasów.
Efektem jest m.in. niska jakość usług czy odpływ młodych ludzi do miast – ludzi, którzy mogliby nadać ton dalszym zmianom. Dzisiaj administracja samorządowa powinna być sprawna i nowoczesna, dzięki czemu może być partnerem dla przedsiębiorców i prawdziwym kreatorem rozwoju gospodarczego. Do tego konieczny jest jednak dostęp do nowoczesnych technologii, w tym szybkiego Internetu powszechnie wykorzystywanego we wszystkich obszarach gospodarki i nowoczesnego rolnictwa.
Nowoczesne technologie mają ogromny potencjał, by wesprzeć samorządy. Zapewnienie dostępu do innowacyjnych sieci 5G czy wysoce dostępnych usług w chmurze może mieć korzystny wpływ chociażby na demografię gminy. Innowacje te pozwolą bowiem efektywnie pracować zdalnie w dużych firmach i jednocześnie żyć w małych, rodzinnych miejscowościach. Nowoczesne technologie mogą obniżyć więc skłonność młodych osób do migracji do wielkich miast, poprawić możliwości edukacyjne i zachęcić do osiedlania się na terenach o wysokim stopniu dostępu do usług telekomunikacyjnych. To samo w sobie może być z kolei zachętą dla inwestorów, którzy zamiast szukać pracowników w dużych ośrodkach, będą koncertować się na lokalnych społecznościach.
Nowe technologie to też ogromna szansa, by uwolnić lokalne społeczności od zanieczyszczeń powietrza. Samo wdrożenie sieci 5G w polskich miastach i gminach może zmniejszyć emisje dwutlenku węgla o 23,5 mln ton do 2030 roku. Samorządy stoją dziś więc przed ogromną szansą, by stworzyć nie tylko ekonomicznie atrakcyjne, ale i zdrowe, przyjemne miejsce do życia i pracy dla Polaków.
Krzysztof Głomb, prezes stowarzyszenia Miasta w Internecie
Debaty podczas 24 Konferencji „Miasta w Internecie” przyniosły wiele dowodów na to, że COVID-19 otworzył wśród samorządowców okno dla akceptacji koniecznych zmian w sposobie świadczenia cyfrowych usług publicznych dla mieszkańców. W 30 roku odrodzonej samorządności warto zainicjować i zaawansować debatę o nowym, adekwatnym do dzisiejszych potrzeb modelu e-usług, który cechować musi ich standaryzacja i uporządkowanie oraz wykorzystanie nowych technologii cyfrowych, m.in. chmury obliczeniowej i sztucznej inteligencji.
Kluczowe dla powodzenia tych planów będą trzy działania: po pierwsze – zbudowanie solidnej podstawy teoretycznej dla krajowego systemu e-usług administracji, którą stać się może zaawansowana w b. Ministerstwie Cyfryzacji tzw. Architektura Informacyjna Państwa. Po drugie – dokonanie skutecznych uzgodnień między środowiskiem samorządowym – tak na poziomie politycznym, jak i organizacyjnym – dotyczących zasad i form współpracy w rozwoju jednolitej wizji e-administracji w Polsce. Konieczne tu wydaje się np. stworzenie centrum kompetencji na poziomie centralnym, które wspierać będzie samorządowców w ich inwestycjach w rozwiązania cyfrowe. I po trzecie – mądre, wspólne zaprojektowanie programów, które sfinansują rozwój cyfrowy na poziomie lokalnym i regionalnym, w tym PO Polska Cyfrowa na lata 2021-2027 oraz Krajowego Programu Odbudowy.
Sukces w ich realizacji zależy dziś tylko od naszej gotowości od współpracy, wzajemnego zaufania i kompetencji partnerów rządowych i samorządowych. Najbliższy rok pokaże, czy sprostaliśmy temu wzywaniu.