Gdańsk pamięta o swoim prezydencie. Co ze śledztwem?

fot. Karol Kacperski

Msza w Bazylice Mariackiej, projekcja zdjęć na fasadzie Europejskiego Centrum Solidarności, iluminacja na ul. Długiej, rozwieszone flagi – tak Gdańsk upamiętni drugą rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.

Z powodu pandemii wydarzenia upamiętniające Pawła Adamowicza będą w tym roku skromniejsze. Będą transmitowane na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w środę, w drugą rocznicę zamachu na prezydenta Adamowicza. O godzinie 19.45 zaplanowano spotkanie obok Katowni, przy tablicy upamiętniającej tragedię sprzed dwóch lat. O tej porze, dwa lata temu Stefan W. zaatakował nożem prezydenta Adamowicza podczas „Światełka do nieba”.

Hołd zmarłemu prezydentowi złożą m.in. obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz jego bliscy – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

Później na  ul. Długiej rozbłyśnie iluminacja, a z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, który był hymnem pożegnalnym Adamowicza w 2019 roku.

CZYTAJ TAKŻE: List pożegnalny burmistrzów, prezydentów i radnych polskich miast do Pawła Adamowicza

Z kolei w czwartek 14 stycznia, w dniu śmierci prezydenta, w gdańskiej Bazylice Mariackiej o godz. 18 rozpocznie się msza święta w jego intencji.  Tam pochowany jest prezydent Adamowicz.

Kwadrans wcześniej z Ratusza Głównomiejskiego zabrzmi „Epitafium” w wykonaniu miejskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak.

fot. Karol Kacperski

W środę i w czwartek na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności wyświetlane będą archiwalne zdjęcia prezydenta, a na budynku Urzędu Miejskiego zawiśnie baner z biało-czarnym portretem Adamowicza.

Władze Gdańska zachęcają mieszkańców do wywieszania gdańskich i biało-czerwonych flag. Pojawią się one także na ulicach miasta. Włodarze zachęcają również, aby w tych dniach indywidualnie odwiedzać grób prezydenta.

Patron wymiany młodych liderów

W poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz europosłanka Magdalena Adamowicz poinformowały o zatwierdzeniu przez USA programu wymiany młodych liderów im. Pawła Adamowicza. Polsko-amerykański projekt umożliwi wspólną budowę społeczeństwa demokratycznego, otwartego i tolerancyjnego.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Adamowicz: Konfrontacja będzie trwać

– Zaproponowałam, aby „Program Wymiany Młodych Demokratycznych Liderów z Polski im. Pawła Adamowicza” objął trzy tematy: prawa człowieka z naciskiem na ochronę mniejszości i wspieranie różnorodności, wzmacnianie demokracji z naciskiem na ochronę praworządności i państwa prawa, wolność mediów z naciskiem na dostęp do rzetelnej informacji i przeciwdziałanie dezinformacji – wyjaśnia Magdalena Adamowicz.

Budżet projektu tylko w tym roku wyniesie aż milion dolarów. – Program finansuje i organizuje wizyty studyjne osób, którym przyświecają idee społeczeństwa otwartego, demokratycznego, różnorodnego, budowanego w oparciu o wzajemny szacunek oraz tolerancję – poinformowała prezydent Dulkiewicz.

Chcą aktu oskarżenia zabójcy prezydenta

Od wtorku trwa zbiórka podpisów pod petycją dotyczącą śledztwa w sprawie zabójstwa prezydenta Adamowicza.

– Mijają dwa lata od zamordowania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie ma żadnych wątpliwości, kto dopuścił się zbrodni, kiedy i w jakim miejscu. Sprawca publicznie ujawnił motywacje. Naocznymi świadkami zamachu na życie prezydenta Adamowicza były tysiące zgromadzonych w Gdańsku, a setki tysięcy widziały za pośrednictwem telewizji, co się stało – napisali jej autorzy.

Podkreślają, że zaniepokojeni kolejnymi decyzjami śledczych, które opóźniają osądzenie sprawcy.

– Uważamy, że sprawa Stefana W. powinna zostać już skierowana do niezawisłego sądu, który w przypadku ewentualnych wątpliwości, może sam uzupełnić materiał dowodowy, również w zakresie niezbędnym do oceny stanu psychicznego sprawcy – podkreślili.

Oczekują również „niezwłocznego rozpoczęcia procesu w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza”.

Wierzymy, że wyrok w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza będzie symbolicznym aktem sprawiedliwości i przestrogą dla wszystkich opętanych nienawiścią – dodali autorzy petycji.

W ciągu tylko jednego dnia podpisało się pod nią ponad dwa tysiące osób, w tym wielu samorządowców (m.in. prezydent Gdańska, Sopotu, Gdyni, Krakowa czy Lublina), pisarka Olga Tokarczuk, prof. Małgorzata Gersdorf, prof. Adam Strzembosz, liczni naukowcy, aktorzy.

Śledczy czekają na trzecią opinię

W połowie grudnia Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza zostało ponownie przedłużone. Zdaniem śledczych konieczna jest kolejna – już trzecia – opinia biegłych w sprawie zdrowia psychicznego Stefana W., któremu zarzuca się zabójstwo.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent z pokolenia rozżarzonych głów

Prokuratora informowała, że dwa zespoły biegłych wydały w sprawie opinie zawierające odmienną ocenę stanu poczytalności podejrzanego w chwili popełnienia zarzuconego mu zabójstwa, dlatego potrzebna jest trzecia opinia.

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska nieprzerwanie od 1998 roku aż do śmierci.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gminy zwrócą kopalniom nawet 650 mln złotych

Gminy muszą z nawiązką zwrócić podatek, który przez lata pobierały od przedsiębiorstw górniczych. I ...

Odwrót od plastiku, a plastik do zwrotu

W Polsce nigdy nie udało się stworzyć przyjaznego i funkcjonalnego systemu skupu szklanych opakowań. ...

W Rudzie Śląskiej zajrzysz do pieca

Spośród 96 projektów adaptacji wielkiego pieca Huty Pokój na cele turystyczne komisja konkursowa wybrała ...

Szopki i targi bożonarodzeniowe wyłącznie w internecie

W tym roku na Rynku Głównym w Krakowie nie zobaczymy konkursowych szopek krakowskich i ...

Polska niechlubnym liderem UE

Mieszkańcy Nowego Targu wypalają średnio 22 papierosy dziennie. Nawet jeśli nie palą. To wynik ...

Wójt Marklowic: Przygotowania do wyborów idą pełną parą

Na początku było trochę zdziwienia, dlaczego akurat u nas ma być głosowanie korespondencyjne, skoro ...