Msza w Bazylice Mariackiej, projekcja zdjęć na fasadzie Europejskiego Centrum Solidarności, iluminacja na ul. Długiej, rozwieszone flagi – tak Gdańsk upamiętni drugą rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.
Z powodu pandemii wydarzenia upamiętniające Pawła Adamowicza będą w tym roku skromniejsze. Będą transmitowane na stronie internetowej Urzędu Miasta.
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w środę, w drugą rocznicę zamachu na prezydenta Adamowicza. O godzinie 19.45 zaplanowano spotkanie obok Katowni, przy tablicy upamiętniającej tragedię sprzed dwóch lat. O tej porze, dwa lata temu Stefan W. zaatakował nożem prezydenta Adamowicza podczas „Światełka do nieba”.
Hołd zmarłemu prezydentowi złożą m.in. obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz jego bliscy – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.
Później na ul. Długiej rozbłyśnie iluminacja, a z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, który był hymnem pożegnalnym Adamowicza w 2019 roku.
CZYTAJ TAKŻE: List pożegnalny burmistrzów, prezydentów i radnych polskich miast do Pawła Adamowicza
Z kolei w czwartek 14 stycznia, w dniu śmierci prezydenta, w gdańskiej Bazylice Mariackiej o godz. 18 rozpocznie się msza święta w jego intencji. Tam pochowany jest prezydent Adamowicz.
Kwadrans wcześniej z Ratusza Głównomiejskiego zabrzmi „Epitafium” w wykonaniu miejskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak.

W środę i w czwartek na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności wyświetlane będą archiwalne zdjęcia prezydenta, a na budynku Urzędu Miejskiego zawiśnie baner z biało-czarnym portretem Adamowicza.
Władze Gdańska zachęcają mieszkańców do wywieszania gdańskich i biało-czerwonych flag. Pojawią się one także na ulicach miasta. Włodarze zachęcają również, aby w tych dniach indywidualnie odwiedzać grób prezydenta.
Patron wymiany młodych liderów
W poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz europosłanka Magdalena Adamowicz poinformowały o zatwierdzeniu przez USA programu wymiany młodych liderów im. Pawła Adamowicza. Polsko-amerykański projekt umożliwi wspólną budowę społeczeństwa demokratycznego, otwartego i tolerancyjnego.
CZYTAJ TAKŻE: Piotr Adamowicz: Konfrontacja będzie trwać
– Zaproponowałam, aby „Program Wymiany Młodych Demokratycznych Liderów z Polski im. Pawła Adamowicza” objął trzy tematy: prawa człowieka z naciskiem na ochronę mniejszości i wspieranie różnorodności, wzmacnianie demokracji z naciskiem na ochronę praworządności i państwa prawa, wolność mediów z naciskiem na dostęp do rzetelnej informacji i przeciwdziałanie dezinformacji – wyjaśnia Magdalena Adamowicz.
Budżet projektu tylko w tym roku wyniesie aż milion dolarów. – Program finansuje i organizuje wizyty studyjne osób, którym przyświecają idee społeczeństwa otwartego, demokratycznego, różnorodnego, budowanego w oparciu o wzajemny szacunek oraz tolerancję – poinformowała prezydent Dulkiewicz.
Chcą aktu oskarżenia zabójcy prezydenta
Od wtorku trwa zbiórka podpisów pod petycją dotyczącą śledztwa w sprawie zabójstwa prezydenta Adamowicza.
– Mijają dwa lata od zamordowania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie ma żadnych wątpliwości, kto dopuścił się zbrodni, kiedy i w jakim miejscu. Sprawca publicznie ujawnił motywacje. Naocznymi świadkami zamachu na życie prezydenta Adamowicza były tysiące zgromadzonych w Gdańsku, a setki tysięcy widziały za pośrednictwem telewizji, co się stało – napisali jej autorzy.
Podkreślają, że są zaniepokojeni kolejnymi decyzjami śledczych, które opóźniają osądzenie sprawcy.
– Uważamy, że sprawa Stefana W. powinna zostać już skierowana do niezawisłego sądu, który w przypadku ewentualnych wątpliwości, może sam uzupełnić materiał dowodowy, również w zakresie niezbędnym do oceny stanu psychicznego sprawcy – podkreślili.
Oczekują również „niezwłocznego rozpoczęcia procesu w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza”.
Wierzymy, że wyrok w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza będzie symbolicznym aktem sprawiedliwości i przestrogą dla wszystkich opętanych nienawiścią – dodali autorzy petycji.
W ciągu tylko jednego dnia podpisało się pod nią ponad dwa tysiące osób, w tym wielu samorządowców (m.in. prezydent Gdańska, Sopotu, Gdyni, Krakowa czy Lublina), pisarka Olga Tokarczuk, prof. Małgorzata Gersdorf, prof. Adam Strzembosz, liczni naukowcy, aktorzy.
Śledczy czekają na trzecią opinię
W połowie grudnia Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza zostało ponownie przedłużone. Zdaniem śledczych konieczna jest kolejna – już trzecia – opinia biegłych w sprawie zdrowia psychicznego Stefana W., któremu zarzuca się zabójstwo.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent z pokolenia rozżarzonych głów
Prokuratora informowała, że dwa zespoły biegłych wydały w sprawie opinie zawierające odmienną ocenę stanu poczytalności podejrzanego w chwili popełnienia zarzuconego mu zabójstwa, dlatego potrzebna jest trzecia opinia.
Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska nieprzerwanie od 1998 roku aż do śmierci.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.