Janusz Cieszyński: Chcemy wspierać firmy dotknięte skutkami epidemii

mat.,pras.

Planujemy ulgi w opłatach, których wysokość zależy od miasta. Wiemy, że jest przygotowywany pakiet rządowy, ale chcemy, aby on był uzupełniony na poziomie samorządowym – mówi Janusz Cieszyński, nowy I zastępca prezydenta Chełma, do lipca podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, gdzie odpowiadał za informatyzację oraz cyfryzację.

Podoba się panu Chełm?

Tak.

W poniedziałek został pan wiceprezydentem tego miasta. Od razu się pan zgodził na tę propozycję?

Dłuższy czas rozmawialiśmy z prezydentem miasta o tym, jak rozwija się Chełm, dlatego kiedy pojawiła się taka możliwość, przyjąłem propozycję pracy w Urzędzie Miasta.

Na co dzień dojeżdża pan do pracy z Warszawy, czy jednak zamieszka w Chełmie?

Planuję wynająć mieszkanie w Chełmie.

Jaka jest różnica – pana zdaniem – między pracą w rządzie, a w samorządzie?

Myślę, że i w jednym i w drugim miejscu trzeba ciężko pracować, a  wtedy jest szansa na to, żeby pojawiły się dobre efekty.

Jak przyjęli pana mieszkańcy Chełma? Rozpoznają pana?

Zostałem bardzo miło przyjęty przez współpracowników w urzędzie.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządowcy: rząd powinien z nami współpracować w walce z koronawirusem

W Chełmie odpowiada pan za „wdrożenie projektu cyfryzacji” magistratu oraz koordynację miejskiej strategii walki z Covid-19. Na czym dokładnie polega pana praca?

Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania do realizacji tego projektu. Jest on bardzo ważny dla mieszkańców, ponieważ wszyscy przekonaliśmy się w czasie epidemii, że pewne sprawy – w momencie, w którym nie da się ich załatwić normalnie – chcielibyśmy załatwiać cyfrowo. Dlatego zależy nam, aby wprowadzić takie możliwości jak najszybciej. To będzie duża i dobra zmiana dla mieszkańców Chełma. Mam nadzieję, że pierwsze efekty pokażemy dość szybko i każdy będzie mógł się przekonać jakie korzyści niesie za sobą cyfryzacja.

W ministerstwie zdrowia odpowiadałem m.in. za wdrożenie systemu elektronicznych recept, czyli systemu, który w ostatnich miesiącach szczególnie udowodnił swoją przydatność To, co kiedyś wymagało osobistej wizyty, da się teraz załatwić na odległość.

Cyfryzacja obejmie sam urząd czy też lepszą sieć w mieście?

Projekt który powierzył mi pan prezydent dotyczy wprowadzenie usług dla mieszkańców oraz cyfryzacji w funkcjonowaniu samego urzędu.

A jeśli chodzi o walkę z Covid-19, to jakie zadania stoją przed panem?

Założenia strategii przedstawiliśmy wspólnie z panem prezydentem już w ub. tygodniu. Będą w niej działania zdrowotne, które przewidują wdrożenie strategii testowania, która uzupełnia działania prowadzone przez rząd. Będziemy też chcieli wspierać przedsiębiorców, którzy są szczególnie dotknięci skutkami epidemii. Planujemy ulgi w tych opłatach, których wysokość zależy od miasta.  Wiemy, że jest przygotowywany pakiet rządowy, ale chcemy, aby on był uzupełniony na poziomie samorządowym.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Suwałk: Na dole, lokalnie, trzeba współpracować

Jakie jeszcze nowe działania czy to w samym urzędzie czy w mieście mogą być wdrożone by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa w Chełmie?

Myślę, że istotne jest to,  aby wesprzeć organizację izolatorium przy chełmskim szpitalu. To pozwoli osobom, które lżej przechodzą tę chorobę, na spędzanie tego czasu w odpowiednich warunkach. A jednocześnie uwolni dostęp do łóżek w chełmskim szpitalu osobom, które wymagają leczenia w szpitalu.

Dużo jest zakażonych w Chełmie?

Dokładnymi statystykami dysponuje inspekcja sanitarna. Przygotowując strategię analizowaliśmy liczbę wykonywanych testów i nowych zakażeń – w ostatnich tygodniach te liczby niestety były liczone w setkach.

W chełmskim szpitalu brakuje miejsc – dla zakażonych chorych, czy na razie wystarcza?

O to najlepiej zapytać dyrekcję szpitala. Placówka podlega Urzędowi Marszałkowskiemu, a nie prezydentowi miasta. Zaoferowaliśmy dyrekcji szpitala pełne wsparcie.

A jak jest z respiratorami? Czy jakiś – z tej słynnej puli, od handlarza bronią – trafił do tego szpitala? 

Najlepiej pytać o to dyrekcję szpitala.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Gliwic: Nie ma miast odpornych na kryzysowe sytuacje

W chełmskim szpitalu brakuje lekarzy do  pracy z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 – takie ogłoszenie jest na jego stronie internetowej. Wykorzysta pan znajomości w środowisku, by zachęcić medyków do pracy w tym szpitalu?

Jeżeli tylko będę mógł pomóc – to na pewno takiego wsparcia udzielę.

Ma pan też koordynować projekt budowy Medycznego Miasteczka. Kiedy i gdzie ono powstanie? Czemu będzie ono służyć?

Jeżeli chodzi o projekt Medycznego Miasteczka to jestem jeszcze przed rozmową z prezydentem na temat szczegółów tego pomysłu.

Jak długo może potrwać pana misja w Chełmie?

Tak długo, jak długo pan prezydent Banaszek będzie chciał ze mną współpracować.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jerzy Buzek: Skrajnie nieodpowiedzialne działania rządzących wyprowadziły ludzi na ulice

Praca władz samorządowych to obecnie rozwiązywanie kwadratury koła – mówi Jerzy Buzek, europoseł i były ...

Nowy pomysł na pomoc

Centra usług wspólnych mają sprzyjać współczesnym potrzebom mieszkańców, ale utworzenie ich teraz może być ...

Smogowy alarm dla polskich miast

Ministerstwo Środowiska obniżyło w końcu poziomy zanieczyszczenia powietrza, które uruchamiają alarm smogowy. Samorządy wciąż ...

Kujawsko-Pomorskie – region wielu możliwości

Kujawsko-Pomorskie to region wielu możliwości. To tu spoglądamy w niebo z dobrego miejsca na ...

Miasta zarobią na jednośladach?

Część samorządów może wprowadzić opłaty za użytkowanie przestrzeni przez firmy pożyczające elektryczne jednoślady. Warszawa ...

Burmistrz obawiał się konfliktów społecznych

Negatywna opinia gminy o lokalizacji lądowiska musi być oparta na dowodach i dokumentach. Spółka ...