Aktualizacja: 10.11.2024 01:13 Publikacja: 12.01.2022 18:32
Tam, gdzie nie uchwalono jeszcze budżetów, ucierpieć mogą planowane inwestycje
Foto: Zerbor
Nie chodzi wyłącznie o małe jednostki. Przykładowo, w środę 29 grudnia łomżyńscy radni zajmowali się projektem uchwały budżetowej, najważniejszego dokumentu, na podstawie którego prowadzona jest gospodarka finansowa miasta. I... budżet miasta nie został przyjęty. Za było 10 radnych, przeciw 12, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.
– W czasie mojej prezydentury, a wcześniej także pracy na stanowisku radnego Rady Miejskiej Łomży, po raz pierwszy nie doszło do uchwalenia budżetu – mówi nam Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży, pełniący drugą kadencję na tym stanowisku. Podkreśla on, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku pozytywnie oceniła projekt budżetu Łomży na 2022 r.
Rząd i organizacje samorządowe po raz kolejny spotkają się w środę, by porozmawiać o przyszłym systemie dochodów lokalnych. Samorządowcy nie przedstawili wspólnego stanowiska, ponieważ nie otrzymali projektu ustawy po uzgodnieniach międzyresortowych.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
- Nowa ustawa powinna uwzględniać rzeczywiste koszty, jakie ponosi gmina w zakresie oświaty czy polityki społecznej. Do około 2010 roku np. utrzymanie osób w domach pomocy społecznej finansowało państwo, a po tej dacie robią to gminy, choć nie otrzymują na ten cel dodatkowych środków - mówi Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.
- Proponowane zmiany pokazują zwiększenie dochodów dla naszego miasta, jednak nie jest to poziom nawet zbliżony do naszych potrzeb i konieczności właściwego realizowania zadania jednostek samorządu terytorialnego - mówi Adam Wójcik, burmistrz Pyskowic na Śląsku.
- Dalszego przeanalizowania wymaga m.in. kalkulacja poziomu udziału gmin w wartości przychodu od ryczałtu ewidencjonowanego. Na dziś nie zapewniają one odpowiedniej wielkości środków na realizację przez samorządy ich zadań, tak bieżących jak i majątkowych — mówi o projekcie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Do końca czerwca we wszystkich miastach i gminach musiały odbyć się sesje absolutoryjne, podczas których głosowano nad udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla władz. Większość włodarzy je otrzymała, ale jednak nie wszyscy.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
W wyborach na szefa struktur PiS w Poznaniu przepadł nominat prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Działacze w tajnym głosowaniu odrzucili kandydaturę Szymona Szynkowskiego vel Sęka na szefa poznańskich struktur PiS.
Choć Rafał Trzaskowski wydawał się oczywistym kandydatem na prezydenta, Radosław Sikorski właśnie otrzymał szansę powalczenia o nominację Koalicji Obywatelskiej. To polityczny gamechanger, a zarazem wyraźne odróżnienie się PO od PiS, które właśnie zrezygnowało z pomysłu organizacji prawyborów.
Czy Antoni Macierewicz powinien odpowiedzieć karnie za działania tzw. podkomisji smoleńskiej? – o to zostali zapytani respondenci w najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Drodzy razemkowie, wyrzućcie już wreszcie Paulinę Matysiak, bo sama nie chce odejść z partii, którą współtworzyła. Wyrzucona nie będzie miała już wyjścia i zostanie pierwszym posłem DLR w Sejmie.
Andrzej Duda poleci na spotkanie z amerykańskim prezydentem elektem Donaldem Trumpem w najbliższych godzinach bądź po Święcie Niepodległości — podaje Onet.
Mimo że mam takie poczucie, że od 2020 roku jestem kandydatem na prezydenta – że wziąłem na siebie pewne zobowiązania i mamy do wyrównania rachunek z PiS-em w imieniu naszych obywateli i obywatelek – to pojawił się kontrkandydat, Radosław Sikorski. Długo o tym myślałem i po wielu rozmowach uznałem, że najlepszą formułą będą prawybory w KO - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Premier Donald Tusk poinformował, że jeszcze w listopadzie członkowie Koalicji Obywatelskiej zadecydują w głosowaniu, kto zostanie kandydatem na prezydenta. W prawyborach w KO wezmą udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz szef MSZ Radosław Sikorski.
Wszyscy członkowie KO w głosowaniu zdecydują o tym, kto zostanie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta w przyszłorocznych wyborach - poinformował szef MSZ Radosław Sikorski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas