Nie być jak Kutno. Miasta nasadzają drzewa w centrach

Władze Kutna w zeszłym roku wycięły drzewa na rynku i przekształciły go w betonową patelnię. Miasto stało się przedmiotem drwin i antywzorem dla innych samorządów, które zaczynają zazieleniać place i rynki.

Publikacja: 11.07.2021 10:15

Nie być jak Kutno. Miasta nasadzają drzewa w centrach

Foto: AdobeStock

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu ogłosił przetarg na zazielenienie trzech wrocławskich skwerów: przy ul. Oławskiej, moście Uniwersyteckim oraz ulicy Peronowej. Prace powinny zakończyć się jesienią. Na podobne inwestycje decydują się też inne miasta.

– A na rynku posadzimy drzewa i nikt tu Kutna z Łodzi nie będzie robił – napisała w mediach społecznościowych Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi zapowiadając rewitalizację Starego Rynku.

CZYTAJ TAKŻE: Zielone miasta. Tu sadzą, ile się da

Kutno w marcu zasłynęło tzw. betonozą – centralny plac w mieście zrewitalizowano wycinając przy okazji drzewa. Władze miasta obiecały nowe nasadzenia.

Zieleńce na Starym Rynku

Stary Rynek w Łodzi czeka remont i nasadzenia zieleni.

– Zakończyliśmy etap projektowania i rozpoczynamy procedurę przygotowania przetargu na wybór wykonawcy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to jeszcze w tym roku wystartują prace budowlane – zapowiada Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

Na placu Starego Rynku w centralnej części znajdą się dwie fontanny, a każda z czterema wodotryskami. W stronę północną od miejsca usytuowania fontanny znajdzie się przeniesiony obelisk upamiętniający nadanie Łodzi praw miejskich. Na placu w pobliżu fontanny zostanie wyznaczonych sześć oddzielnych zieleńców, na których przewidziano nasadzenia jesionów pensylwańskich. Wokół zieleńców zostaną rozmieszczone ławki.

Stare murki oporowe miasto zastąpi nowymi (łącznie 11 zieleńców otoczą murki), dodatkowo po stronie zachodniej przewidziano nowe nasadzenia klonów pospolitych. Między zieleńcami położonymi w centralnej części a zieleńcami usytuowanymi po wschodniej i zachodniej części placu powstaną dwa rzędy zadaszeń, po siedem sztuk w każdym.

Plac rynku miasto wykona z płyt granitowych. Z odpowiednio rozmieszczonym oznakowaniem ostrzegawczym dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie istniejące schody wykonawcy zastąpią pochylniami. O spadku nie przekraczającym sześć proc. w celu umożliwienia dostępu na plac osobom z niepełnosprawnościami. Rewitalizacja Starego Rynku ma kosztować szacunkowo ok. 7,5 mln zł.

– Plan jest jeden: ożywić Stary Rynek – miejsce może nieco zapomniane, ale jestem przekonany, że od 2023 roku to miejsce będzie tętnić życiem. Wśród nowych propozycji pojawią się: Eko targi, giełdy kwiatów, kioski gastronomiczne i stoiska z wyrobami łódzkich twórców. Tworzymy nowe modne miejsce na mapie Łodzi, to tu będzie można przyjść na kawę, to tu będzie można odpocząć po zakupach w Manufakturze – zapowiada Piotr Kurzawa, menedżer ulicy Piotrkowskiej Piotr Kurzawa.

Nowy park kieszonkowy we Wrocławiu

Więcej zieleni będzie też w centrum Wrocławia. – Wytypowaliśmy kilka miejsc, które rozszczelnimy – zamiast betonu będzie grunt i rośliny. Zieleń wprowadzimy m.in. przy ul. Peronowej oraz na placu koło mostu Uniwersyteckiego, przed Centrum Willego Brandta – wylicza w social mediach Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W mieście przy moście Uniwersyteckim powstanie park kieszonkowy. Zostaną tam nasadzone drzewa, krzewy byliny oraz trawy. Na zielonym terenie zamontowane zostaną ławki, barierki rabatowe oraz specjalne słupki.

Przy ul. Oławskiej obok biurowca OVO oraz przy ulicy Peronowej rozebrana zostanie dotychczasowa nawierzchnia, zamontowane zostaną elementy małej architektury. Do tego zaplanowano prace ogrodnicze, czyli sadzenie roślin (m.in. drzewa, byliny, trawy, rośliny cebulowe, rabaty) oraz ich pielęgnację.

– Prace miasto planujemy zakończyć jesienią, ale oczywiście na prawdziwy efekt tych zmian będziemy musieli poczekać aż zieleń urośnie – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Stolica Dolnego Śląska coraz bardzie się zazielenia. Od listopada 2018 r. w mieście „wyrosły” tysiące nowych krzewów, pnączy oraz drzew. Stolica Dolnego Śląska wzbogaciła się o kilkadziesiąt hektarów nowych terenów zielonych.

Ostatnio oficjalnie otwarto Swojczycki Park Czarna Woda, oddano pierwszy etap parku rekreacyjnego Mikołowska, a park Kleciński powiększył się o nowe tereny.

Nowe Centrum z nową zielenią

Zazielenia się też centrum Warszawy. Szpalery drzew, dużo  miejsc do wypoczynku oraz efektowne oświetlenie – taka będzie wyglądała nowa Chmielna.

W czerwcu rozstrzygnięto konkurs na przekształcenie reprezentacyjnej ulicy położonej w samym sercu stolicy.

– Chcemy, aby Warszawa była zielona, czysta i pełna przyjaznych przestrzeni dla każdego mieszkańca. I to nie tylko na obrzeżach, ale również w samym jej sercu. Dlatego konsekwentnie realizujemy program Nowego Centrum Warszawy. Będzie w nim można oddychać czystym powietrzem, schronić się przed słońcem w cieniu drzew, wygodnie poruszać pieszo, na rowerze czy transportem publicznym – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Po obu stronach ulicy Chmielnej, na odcinku od ul. Nowy Świat do pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha”, pojawią się rzędy drzew. Zmienią się też skwery przy kinie Atlantic oraz przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Inwestycja może ruszyć najwcześniej w przyszłym roku, bo teraz będzie etap dokumentacji i pozwolenia na budowę.

– Co do kosztów to też za wcześnie – na razie o tym mówić. Dopiero na podstawie projektu budowalnego z uzgodnieniami można szacować koszty, a i tak rozstrzygnie to postepowanie przetargowe – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Zmieni się również Bracka na odcinku od Alej Jerozolimskich do tzw. Placu Pięciu Rogów. Trwa już przebudowa tzw. placu Pięciu Rogów i zachodniej strony ul. Marszałkowskiej w rejonie pl. Defilad, gdzie powstaje droga dla rowerów, a po zakończeniu zostanie nasadzona nowa zieleń.

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu ogłosił przetarg na zazielenienie trzech wrocławskich skwerów: przy ul. Oławskiej, moście Uniwersyteckim oraz ulicy Peronowej. Prace powinny zakończyć się jesienią. Na podobne inwestycje decydują się też inne miasta.

– A na rynku posadzimy drzewa i nikt tu Kutna z Łodzi nie będzie robił – napisała w mediach społecznościowych Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi zapowiadając rewitalizację Starego Rynku.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego