Firmy zostały nagrodzone na ostatnich 65. Jubileuszowych Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii Brussels Innova 2016, które odbyły się w listopadzie na terenach wystawienniczych Brussels Expo. Województwo łódzkie reprezentowało pięć przedsiębiorstw, jak się potem okazało, zdobywcy czterech złotych medali oraz jednego srebrnego.
– Konkurencja była duża. Staraliśmy się wybrać firmy, które mają produkty na etapie wdrożenia. Myślę, że dyplomacja biznesowa okaże się skuteczna. Na przykład producent sprzętu dla niepełnosprawnych spotkał się z przedstawicielami tamtejszej kasy chorych. Władze innej spółki miały okazję rozmów z reprezentantami przemysłu lotniczego – deklaruje „Rz” Marcin Podgórski, dyrektor Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli. Już przed targami urzędnicy zaoferowali szeroką pomoc innowacyjnym przedsiębiorstwom. Obejmowała ona między innymi znalezienie potencjalnych partnerów, co było o tyle łatwe, że przedstawicielstwo regionu łódzkiego w Brukseli liczy już sobie 12 lat.
Naukowcy i biznesmeni
Złoty medal dostała firma Brawo, R. Biegański, K. Biegańska Sp.J. Sukces zawdzięcza dwuekranowemu powiększalnikowi dla osób słabowidzących o nazwie Exigo. To jedyny powiększalnik, który umożliwia równoczesne śledzenie tablicy i podręcznika lub zeszytu. Spółka dostała również dyplom od rumuńskiego Ministerstwa Edukacji i Rozwoju za wysoki poziom technologiczny i naukowy wynalazku. – Dzięki targom niedługo jedziemy do jednego z potencjalnych klientów. Uważam, że mamy produkt niezwykły, a kontrakty są niemal pewne – mówi „Rz” Robert Biegański, współwłaściciel przedsiębiorstwa.
Produkt pomaga w pracy i nauce osobom, które mają zdeformowane oko i przyrządy optyczne nie są w stanie im pomóc. Może powiększyć obraz kilkadziesiąt razy, a urządzenia optyczne jedynie kilkakrotnie. Robert Biegański widzi przyszłość rynkową produktu w zamówieniach ze szkół i biur.
Texetronic Łukasz Tęsiorowski, Michał Frydrysiak S.C. zdobyła złoty medal za tekstroniczne podłoże do ekologicznego, przyspieszonego wzrostu roślin. Spółka szuka inwestora do sfinansowania prac badawczo-rozwojowych. Zarejestrowała swój wynalazek w urzędzie patentowym. – Dzięki targom udało nam się zdobyć kilka kontaktów. Produkt jest przyjazny środowisku, odstrasza szkodniki, pozwala ograniczyć użycie nawozów sztucznych dzięki specjalnej substancji, o której nie mogę nic więcej powiedzieć – wyjaśnia „Rz” Łukasz Tęsiorowski, wspólnik Michała i Emilii Frydrysiaków.