Jak firmy dbają o pracowników

Pracodawcy w Polsce co roku wydają na świadczenia pozapłacowe imponującą kwotę kilkunastu miliardów złotych. Na co idą te pieniądze?

Publikacja: 12.09.2016 23:00

Dofinansowanie zajęć na siłowni czy basenu to popularny sposób docenienia pracowników.

Dofinansowanie zajęć na siłowni czy basenu to popularny sposób docenienia pracowników.

Foto: 123 rf

Badania nie pozostawiają wątpliwości: zadowolony pracownik to dobry pracownik. Przedsiębiorstwa z województwa pomorskiego mają więc do zaoferowania swoim kadrom szeroką gamę benefitów.

– Grupa Energa zatrudnia w Polsce 8,5 tys. osób, z czego niemal 3 tys. na Pomorzu, co czyni ją największym pracodawcą w regionie. Pracownikom finansuje m.in. dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – mówi Jakub Dusza z biura prasowego Energi.

Dodaje, że pracownicy mogą też przystąpić do ubezpieczenia na atrakcyjnych stawkach i korzystać z programu MultiSport ze znacznym dofinansowaniem ze strony pracodawcy.

Podobnymi benefitami kusi Lotos.

– Zapewniamy atrakcyjny pakiet świadczeń socjalnych, w tym ubezpieczenie grupowe z funduszem inwestycyjnym opłacane przez pracodawcę, opiekę medyczną i dofinansowanie do wypoczynku pracowników i ich dzieci – wymienia Joanna Tyszka, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi Grupy Lotos.

Powiązane elementy

O pracowników dba też Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Firma podkreśla, że chodzi o trzy nierozerwalnie związane ze sobą elementy: promocję aktywności fizycznej, budowanie dobrego samopoczucia oraz równowagę pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Pracownicy mogą np. korzystać z kart sportowych, które uprawniają do wejścia do większości obiektów sportowych w Trójmieście.

– Wychodzimy naprzeciw także tym, którzy szukają szybkiej odskoczni przed lub po pracy. W biurze do dyspozycji mają oni pokój sportowy, gdzie dostępne są: stepper, piłki, hantle, worek bokserski czy rower treningowy – mówi Grzegorz Blachowski, rzecznik Grupy GPEC. Szybkie tempo życia często stoi na drodze regularnym zajęciom.

– Dlatego raz w tygodniu pojawia się w naszym biurze trenerka personalna, która prowadzi krótkie, 15-minutowe treningi złożone z ćwiczeń rozciągających. Może w nich uczestniczyć każdy chętny. Cieszą się bardzo dużą popularnością – twierdzi Blachowski.

Istotne jest również obniżenie poziomu stresu wśród pracowników.

Niektóre firmy, jak choćby wspomniany GPEC, próbują znaleźć receptę i na to.

– Prowadzimy działania, które mają pomóc w utrzymaniu równowagi psychofizycznej. Do dyspozycji pracowników mamy dwa pokoje: kreatywny, która ma pobudzać do twórczej pracy i jest wyposażony w huśtawki i wygodne meble oraz pokój relaksu, w którym można zagrać w piłkarzyki i spędzić czas w swobodnej atmosferze – mówi rzecznik firmy, podkreślając że w planach jest też wprowadzenie voucherów na masaże.

Jednym z największych przedsiębiorstw w regionie jest odzieżowe LPP. Grupa tworzy miejsca pracy dla ponad 20 tys. osób w polskich i zagranicznych biurach, centrum logistycznym oraz w strukturach sprzedaży. – Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mają możliwość ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanych trenerów na grupowych zajęciach fitness i w nowoczesnej siłowni, która znajduje się w naszej siedzibie w Gdańsku. Natomiast pracownicy krakowskiego oddziału LPP mają do dyspozycji boiska sportowe – informuje Marta Chlewicka, rzeczniczka firmy.

Autorskie programy

W Polsce do najpopularniejszych świadczeń należą pakiety medyczne, dodatkowe zajęcia sportowe, ale także szkolenia i kursy. – W samym 2015 roku nasi pracownicy odbyli w sumie 200 tys. godzin szkoleń, co daje średnio ponad 23 godziny na jedną osobę – szacuje rzecznik Energi. Dodaje, że tematyka jest różnorodna, np. w 2015 i na początku 2016 r. grupa przeprowadziła szkolenia z przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, w których wzięły udział wszystkie zatrudnione osoby.

Firmy korzystają ze sprawdzonych programów, ale również uruchamiają autorskie. – W ramach projektu „Grupa GPEC Gra” przygotowaliśmy wiele zadań, powiązanych zarówno z codzienną pracą, jak i rozwojem osobistym, czy hobby. Każde wykonane zadanie pozwala gromadzić punkty i wymieniać je na nagrody – mówi rzecznik firmy. Wyjaśnia, że punkty można zdobyć za takie zadania jak: dojazd do pracy rowerem, wypicie 2 l wody dziennie, regularną aktywność fizyczną, poświęcenie 3 h tygodniowo na swoje hobby, ale także za dojazd do pracy ze współpracownikami, czy udział w projekcie biznesowym. – Różnorodne zadania to także różnorodne nagrody. Wygrać można m.in. podwózkę do pracy przez członka zarządu, samochód służbowy na weekend, miejsce na parkingu, czy rodzinne zwiedzanie stadionu Energa Gdańsk – wymienia Blachowski.

Praktyka pokazuje, że firmy z innych krajów niekiedy oferują nieszablonowe benefity, takie jak choćby domowe agregaty prądotwórcze (Nigeria), urlop z powodu złamanego serca (Japonia), wsparcie w walce z nadwagą, sesje jogi czy drzemkę w dźwiękoszczelnej kapsule.

Zdarzają się też wpadki. Kilka lat temu głośno było o niemieckiej firmie Munich Re, która pracownikom zafundowała wystawną imprezę, podczas której mogli korzystać m.in. z usług wynajętych prostytutek. Potem zapewniała, że był to jednorazowy incydent.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej