Prace już się zaczęły i mają potrwać do końca roku. Pochłoną 5,6 mln zł, z czego część pochodzi z dotacji unijnych.
– Opole świętuje jubileusz: 800. rocznica powstania miasta. Ma długą i piękną historię. To dobry czas, by tę historię przybliżyć mieszkańcom. By przywrócić miejsca, obiekty, które kiedyś dla miasta były ważne. Teraz mogą pełnić funkcję edukacyjną, stać się atrakcją turystyczną. Tak właśnie jest z Zamkiem Górnym – tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
Szkoła przy zamkowej wieży
Obiekt był wzniesiony między 1382 a 1387 rokiem. Po pożarze w 1615 r. zamek popadł w ruinę, a ponad pół wieku później cesarz Leopold I podarował zniszczony obiekt jezuitom, którzy obok dobrze zachowanej wieży postawili gimnazjum, z czasem rozbudowane.
W 1859 r. wybudowano salę gimnastyczną, a w latach 40. XX wieku wyremontowano część fortyfikacji i dobudowano nowy budynek fizyki.
– Pomieszczenia podziemne bramy zostały zagruzowane podczas kolejnych remontów – od średniowiecza do czasów obecnych – jako niepotrzebne i nieużytkowane – opowiada Małgorzata Stelnicka, naczelnik Wydziału ds. Europejskich i Planowania Rozwoju w opolskim ratuszu. Dodaje, że brama przejazdowa i wyższe kondygnacje zostały wchłonięte przez kolejno powstające w XIX i XX wieku budynki szkoły i w związku z tym przebudowane i dostosowane do nowej funkcji.