Innowacyjne technologie przenoszą transport w miastach do świata smart. Inteligentne przystanki, tramwaje bez szyn to przykłady takich projektów. Katowice
Autonomiczny przystanek przyszłości – projekt, który w ubiegłym roku można było zobaczyć przy ul. Korfantego w Katowicach – ma szansę stać się elementem przestrzeni w innych miastach. Obiekt, za którego stworzeniem stoją Gwidon Idziak, Aldona Kret-Dźwigoń, Katarzyna Janicka i Rafał Strzelecki, a także Olgierd Jeremiasz, dyrektor generalny spółki Helioenergia, może stać się wizytówką każdego smart city. Autorzy przystanku Helio Smart Shelter twierdzą, że zaprojektowano go, by wspomóc pasażerów. Zintegrowany z monitoringiem miejskim i systemami zarządzania poprawia wygodę i bezpieczeństwo podróżowania.
– Pilotażowo postawiliśmy pierwszy taki przystanek w Katowicach. Było to przedsięwzięcie przy okazji organizowanego w ubiegłym roku szczytu klimatycznego COP24 – tłumaczy Gwidon Idziak, jeden z autorów projektu Helio Smart Shelter. – To był prototyp, który stworzyliśmy w ciągu dwóch tygodni. Teraz trwają prace nad właściwym produktem – dodaje.
Jak wyjaśnia, nowatorski przystanek jest na etapie tzw. dewelopingu. – Prowadzimy prace projektowe i rozwojowe. Ma to być całkowicie autonomiczny obiekt, z własnym zasilaniem. Oświetlenie wiaty, panele słoneczne z systemem luminescencyjnym LSC, które są w stanie wytworzyć nawet 15–20 proc. potrzebnej energii, czy wreszcie integracja z inteligentną siecią pasażerską, komunikacyjną i systemem zarządzania ruchem, to coś, co wyróżnia nasze nowoczesne rozwiązanie – wylicza Gwidon Idziak.
Informacje istotne dla pasażerów będą wyświetlane na ekranie e-ink, zasilanym przez fotowoltaikę. Obiekt, posiadający alarmowy system wzywania pomocy, kamery, ładowarkę do smartfonów, wi-fi, oferowany ma być w kilku wersjach. Innowacyjnym przystankiem interesują się już rodzime samorządy, ale twórcy tego projektu planują również ekspansję zagraniczną. Idziak podkreśla, że bryła przystanku ma dobrze wpisywać się nie tylko w nowoczesne architektonicznie tło, ale również otoczenie bardziej zabytkowe.