– Na tle innych regionów wypadamy znacznie korzystniej pod względem jakości powietrza, ale stężenie zanieczyszczeń i tak zostało w ostatnim czasie w naszym województwie przekroczone – przyznaje Łukasz Jucha z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Chodzi o pył zawieszony PM10 oraz zawarty w nim benzo(a)piren. Głównym powodem powstania tych zanieczyszczeń jest palenie niskiej jakości paliwem w przestarzałych piecach w okresie jesienno-zimowym.
– Zgodnie z prawem ochrony środowiska Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego uchwala programy ochrony powietrza dla stref, w których stwierdzono przekroczenia obowiązujących standardów – wyjaśnia Łukasz Jucha. Aktualnie – dodaje – obowiązujące programy zostały przyjęte uchwałami z 29 października 2013 r.
W ich ramach realizowany jest m.in. program Kawka. Chętni właściciele lub zarządcy nieruchomości mogą się starać w urzędzie gminnym (miejskim) o udzielenie dotacji celowej na likwidację źródeł niskiej emisji i zastąpienie ich źródłami proekologicznymi, czyli na wymianę starego węglowego pieca na piec gazowy, elektryczny lub przyłącze do miejskiej sieci ciepłowniczej. Na wymianę pieca można było dostać nawet 5 tys. zł.
– Do tej pory w ramach programu Kawka zlikwidowano na terenie Szczecina ponad 800 starych pieców, które zastąpiono bardziej ekologicznymi źródłami ciepła. Do końca sierpnia 2018 r. ma być w sumie zdemontowanych jeszcze ok. 1000 pieców – mówi Piotr Zieliński z Urzędu Miasta w Szczecinie.