Opole hucznie kończy rok

Jarmark Bożonarodzeniowy i zabawa sylwestrowa z gwiazdą Lady Pank. W taki sposób Opole zakończy świętowanie 800-lecia.

Publikacja: 27.11.2017 22:00

Tradycja Jarmarku Bożonarodzeniowego w Opolu narodziła się w 2014 roku.

Tradycja Jarmarku Bożonarodzeniowego w Opolu narodziła się w 2014 roku.

Foto: Rzeczpospolita, Paweł Uchorczak Paweł Uchorczak

Jarmark potrwa od 9 do 22 grudnia. Weźmie w nim udział ponad 40 wystawców oferujących różnorodny asortyment świąteczny – od smakołyków po ozdoby choinkowe i rękodzieło. Imprezie towarzyszyć będą warsztaty, przedstawienia teatralne i koncerty.

Jak zaznacza Aleksandra Śmierzyńska z Urzędu Miasta Opola, imprezy te będą odbywały się głównie w weekendy, ale stoiska jarmarku będą czynne przez cały czas.

Dla najmłodszych przygotowano karuzelę wenecką oraz 30-metrowy stok do jazdy na pontonach, który był już bardzo popularny wśród opolan w ubiegłym roku.

Rudolf i Olaf

Oficjalne otwarcie jarmarku odbędzie się w sobotę, 9 grudnia.

Na dzieci w specjalnym namiocie będzie czekał wraz z prezentami Święty Mikołaj. Będą mu towarzyszyły renifery Rudolf i Olaf, które na co dzień mieszkają w Kościelisku. Odbędą się też warsztaty wypieku chlebków świątecznych.

Uroczyste rozświetlenie światełek na choince uświetni występ Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej oraz świąteczny koncert zespołu Turnioki.

W niedzielę, 10 grudnia, władze miasta zapraszają na IV Marsz Mikołajów. Oprócz parady, która wyruszy z placu Wolności na opolski rynek, organizatorzy przygotowali wiele konkursów z nagrodami, m.in. na najdłuższą brodę i najlepszy strój Świętego Mikołaja. Przez cały dzień będzie można wziąć udział w warsztatach rodzinnych i przygotować stroiki, choinki na drewniaku, a także wianki świąteczne oraz oryginalne pudełka na prezenty. Warsztatom towarzyszyć będzie wspólne kolędowanie z Kapelą Góralską Baciarka.

Lodowe rzeźby i kaszotto

Również kolejny, przedświąteczny weekend, będzie obfitował w atrakcje. W sobotę, 16 grudnia, będzie można sprawdzić umiejętności w rzeźbieniu w lodzie oraz wypieku i zdobieniu pierników.

Na amatorów rzeźb lodowych czeka blok o wymiarach 50 x 50 x 25 cm, ważący ok. 60 kg. Uczestnicy otrzymają specjalne narzędzia, a swoje dzieła będą formować pod okiem instruktorów.

Dla opolan preferujących nieco mniejsze formy plastyczne przygotowano szycie choinki przestrzennej na drewienku i dekoracji.

Tego dnia będzie można wziąć udział we wspólnym gotowaniu potrawy wigilijnej. Kaszotto z grzybami i rybą przygotuje i rozda mieszkańcom prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Odbędzie się też „Agape – widowisko zimowe” w wykonaniu Teatru „A” z Gliwic.

W niedzielę 17 grudnia przedstawiciele miasta zapraszają na konkurs kolęd w języku polskim i niemieckim.

Tradycja Jarmarku Bożonarodzeniowego na rynku w Opolu narodziła się w 2014 roku. Przed ratuszem stanęła wówczas wysoka choinka. W drewnianych domkach na mieszkańców czekali sprzedawcy ze swoimi produktami.

Choinka na rynku

I w tym roku na rynku stanie także wysokie na 10 metrów żywe, zielone drzewko. Na zgłodniałych czekać będą zaś gorące posiłki w formie podpłomyków z pieca opalanego drewnem czy swojska kiełbasa z dzika.

A wszystko to będzie można zjeść, grzejąc się przy ogniskach. Tam też będzie można podnieść temperaturę, pijąc gorącą czekoladę, herbatę lub grzane wino z przyprawami.

Sylwester z Lady Pank

Nie mniej okazale zapowiada się organizowana przez władze miasta impreza sylwestrowa.

– Opolanie co roku zbierają się w centrum miasta, aby wspólnie przywitać Nowy Rok. W tym roku takim punktem zbiorczym będzie parking przy Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. W bliskości rzeki Odry na dużej scenie wystąpi zespół Lady Pank, który jednocześnie zakończy hucznie jubileusz 800-lecia Opola – opisuje Aleksandra Śmierzyńska.

Na dwóch ekranach ledowych mieszkańcy będą mogli zobaczyć po raz pierwszy specjalnie przygotowany spot podsumowujący wszystkie wydarzenia tego jubileuszu.

Zabawa rozpocznie się już o 21.30 i zakończy około godziny 1. Publiczność rozgrzeje DJ One Brother. Organizatorzy przygotowali konkursy z nagrodami i niespodzianki.

Imprezy cały rok

W tym roku miasto nad Odrą uroczyście obchodziło 800-lecie powstania. Z tej okazji odbyło się wiele imprez kulturalnych, inscenizacji, a także spotkań.

W mieście odbyła się np. parada historyczna z udziałem przedstawicieli dzielnic miasta, szkół, artystów oraz delegacji miast partnerskich. W hołdzie postaciom, które tworzyły Opole i wpływały na jego losy, aktorzy wcielili się w postaci historyczne m.in. św. Wojciecha, Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.

Po zakończeniu parady odbył się koncert z okazji 800-lecia Opola. Imprezie tej towarzyszył Jarmark Franciszkański. Można było spróbować słynnych opolskich precli pieczonych według oryginalnej receptury z 1529 roku.

Z kolei w kościele oo. Franciszkanów odbyło się widowisko „Król Jan Kazimierz w Opolu – Uniwersał Królewski wzywający do walki ze Szwedami”, będący rekonstrukcją wydarzenia z 1655 roku, a potem koncert muzyki organowej epoki baroku. Historia Opola nie jest krótsza od historii Gniezna czy Krakowa. Pierwszy przekaz o grodzie nad Odrą znajduje się w zapiskach znanych pod tytułem „Geograf Bawarski”, pochodzących z połowy IX w.

Początki miasta wiążą się z osobą księcia Kazimierza, prawnuka Bolesława Krzywoustego, za czasów którego Opole uzyskało prawa miejskie, a w 1283 rokuzostało stolicą księstwa.

Od lat Opole kojarzy się z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej. W mieście wyznaczona została Trasa Festiwalowa. A co roku kolejni artyści podczas festiwalu odsłaniają swoje gwiazdy. W tym roku festiwal odbył się pod koniec lata.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.kozubal@rp.pl

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10