Przewodnie hasło tegorocznej Areny Design odbywającej się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich brzmi „TransFormacje”. Organizatorzy tłumaczą, że „TransFormacje są charakterystyczną formą rozwoju w świecie ukształtowanym przez człowieka, a design jest jednym z najtrudniejszych pojęć do wytłumaczenia. Dlaczego? Bo to słowo, którego definicja ulega ciągłym zmianom – jest w ciągłej transformacji”.
Zdaniem organizatorów przejście od pierwotnego materiału do gotowego produktu to długa podróż, zależna od wizji projektanta i technologii. A one z kolei łączą się ze zmieniającymi się walorami estetycznymi i stylizacjami. Jednocześnie projektowanie jest podążaniem za transformacją społeczną i technologiczną.
Arena Design to nie tylko targi, ale także spotkania, warsztaty, wystawy. Podczas dyskusji najważniejsze będą pytania właśnie o transformację. Jak nowoczesne zmiany w sposobie produkcji i rozwój nowych technologii wpływają na tradycyjny warsztat pracy i finalny produkt? Jakim zmianom podlega zawód projektanta na rynku pracy? Czy zachodzące transformacje ekonomiczne zmuszają młodych absolwentów do poszukiwania nowych dróg zawodowych? Jak nowe kanały komunikacyjne wpływają na branżę? Jak media społecznościowe – Pinterest czy Instagram – zrewolucjonizowały sposoby dystrybucji oraz formy sprzedaży i stały się ważnym elementem budowania marki?
Arenę Design 2019 odwiedzą światowe sławy współczesnego projektowania. Przyjedzie Alexander Taylor z Wielkiej Brytanii. Dla marki Adidas wdrożył innowacyjną technologię produkcji PrimeKnit, która ogranicza powstawanie odpadów tekstylnych. Styl, innowacyjność i odpowiedzialność to najważniejsze wyróżniki jego projektów. Wyrazem jego zaangażowania na rzecz środowiska jest przyjęcie roli ambasadora w projekcie „Parley for the Ocean”, którego uczestnicy dążą do podniesienia świadomości zagrożeń, jakie niesie zanieczyszczenie oceanów.
Będzie też okazja do spotkania z Davidem Geckelerem i Frankiem Michelsem, założycielami berlińskiego studia Geckeler Michels, słynącego z wysmakowanego minimalizmu, a zarazem dbałości o detal.