Postaw na rozwój!
Rozbudowa lub modernizacja działu B+R pozwoli Ci wprowadzić firmę na wyższy poziom. Wiele łódzkich przedsiębiorstw już teraz może pochwalić się innowacyjnymi produktami i usługami, które powstały dzięki usprawnieniu działania zaplecza badawczo-rozwojowego. Wśród nich znajduje się Vimax Małgorzaty Rogiewicz z Przygonia w powiecie pabianickim. Firma oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania w zakresie kreowania zapachu, smaku i konsystencji produktów spożywczych. Od niedawna dzięki wsparciu ze środków unijnych Vimax korzysta z nowoczesnej aparatury laboratoryjnej i współpracy z jednostkami naukowymi. Innowacyjne rozwiązania pozwalają nie tylko na usprawnienie samego procesu badawczego, ale również na rozszerzenie oferty. Vimax to jednak tylko jedno z wielu przedsiębiorstw, którym dotacja pozwoliła zmodernizować dział B+R. W ramach działania 1.2.1 Infrastruktura B+R przedsiębiorstw realizowane są projekty o łącznej wartości ponad 86 mln zł. Ta liczba już niedługo może się zwiększyć. Jeśli chcesz zainwestować w dział badawczo-rozwojowy, ale brakuje Ci środków, skorzystaj z funduszy europejskich. Na przedsiębiorców zamierzających inwestować w centra B+R czekają ponad 43 miliony złotych z poddziałania 1.2.1 Infrastruktura B+R przedsiębiorstw. Nabór wniosków potrwa od 27 grudnia 2018 r. do 8 lutego 2019 r.
Otocz innowacje opieką
Instytucje otoczenia biznesu posiadają istotny wpływ na rozwój całego regionu. Tworzą nie tylko dobry klimat dla firm, ale przede wszystkim wspierają przedsiębiorców w wielu istotnych kwestiach: od finansów aż po pośrednictwo między sektorem prywatnym a administracją lokalną czy państwową. Parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości czy ośrodki szkoleniowo-doradcze to tylko część ogromnej siatki podmiotów otaczających i kształtujących biznes. W Łódzkiem działa wiele tego typu instytucji, między innymi powstały ze środków unijnych w 2016 roku Inkubator Elektrotechniki, którego celem jest łączenie innowatorów z biznesowymi liderami poszczególnych branż. Dzięki temu przyczynia się on do wdrażania innowacji w regionie i realizacji nowatorskich pomysłów, które często nie trafiłyby na rynek, gdyby nie odpowiednie wsparcie.
W ramach obecnie ogłoszonego konkursu dla poddziałania 2.1.2 Profesjonalizacja usług biznesowych to przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą starać się o wsparcie w formie zakupu usługi doradczej świadczonej przez instytucję otoczenia biznesu na rzecz przedsiębiorcy. Nowy konkurs zawiera listę usług, które mogą podlegać dofinansowaniu, a część z nich zakłada nawet możliwość uzyskania dotacji na wdrożenie rezultatu usługi. Wykonawcą usługi mogą być instytucje otoczenia biznesu posiadające akredytację ośrodka innowacji lub instytucje, których usługi znajdują się w Bazie Usług Rozwojowych prowadzonej przez PARP, przy założeniu spełnienia definicji IOB. Nabór wniosków rozpocznie się 27 grudnia 2018 r., a zakończy 28 lutego 2019 r. W puli środków przeznaczonych na konkurs są ponad 4 miliony złotych.