– Ideą konkursu jest próba wychwycenia najnowszych tendencji w sztukach wizualnych – wyjaśnia Grażyna Tomaszewska, pomysłodawczyni i kuratorka imprezy. – Na naszym Biennale można je obserwować we wszystkich prezentowanych mediach – malarstwie, rzeźbie, grafice, instalacjach, wideo. Chodzi o to, by jak największa liczba artystów mogła wziąć udział w jednej wystawie. Wśród prezentowanych twórców jest wyjątkowo wielu młodych, ale i niemało dobrze już znanych – z dużym dorobkiem artystycznym. W tym roku widzowie zobaczą zdecydowanie więcej grafiki, co mnie bardzo cieszy, bo tutejsza jest na bardzo wysokim poziomie. W tegorocznej odsłonie Biennale nie będzie klasycznej rzeźby, ale za to wiele przestrzennych instalacji, a najwięcej jak zwykle malarstwa. Bogactwo wystawy polega przecież i na jej różnorodności – dodaje.
Premierowo pokazana zostanie praca „Złote żniwa” laureatki pierwszego Biennale z 2012 roku Doroty Nieznalskiej, składająca się z projekcji wideo zdjęcia na ścianie i elementów przestrzennych. Pojawi się także praca „Epitafium” Agnieszki Piaseckiej, biorącej także udział w poprzednich edycjach. Tym razem publiczność będzie mogła zobaczyć wykonaną przez artystkę specyficzną biżuterię – naszyjniki składające się z ludzkich włosów, gipiury, koralików oraz fotografii. Zostanie zaprezentowana również praca Katarzyny Swinarskiej – dwupasmowa projekcja wideo „Sen rewolucjonistki”. Wielkoformatową abstrakcyjną pracę malarską „Cyrkulacje” pokaże Krzysztof Wróblewski. Pojawi się praca przestrzenna młodej artystki Sylwii Aniszewskiej – „Słoneczkowe truskawkowe całuski”, na którą składają się obiekty przedstawiające przeskalowane truskawki. Ewa Skaper zaprezentuje z kolei tryptyk „Ładna dobra miła” przedstawiający trzy kobiece postaci.
Wśród grafik wielkością wyróżniać się będzie „Gdańsk, Westerplatte I, II, III” (160 x na 300 cm) Dominika Włodarka wykonany techniką wklęsłodruku.
Pierwsza edycja Gdańskiego Biennale Sztuki z 2010 roku miała zasięg ogólnopolski. Była to wystawa tematyczna zatytułowana „Tożsamość Miejsca”. Od II edycji w Biennale udział mogą brać artyści związani z województwem pomorskim. Udział w Biennale mogą wziąć absolwenci pomorskich ASP z tytułem magistra, a także twórcy nieposiadający takiego dokumentu, ale mogący wykazać się kilkuletnim uprawianiem zawodu w tym regionie – z sukcesami. Spośród rekordowej liczby ponad 100 zgłoszeń, które napłynęły w tym roku, zostało wybranych przez Radę Ekspercką 36. Podobnie jak w poprzednich edycjach – artyści zgłaszają prace, które powstały między jednym a drugim Biennale – ich technika i tematyka są dowolne. Nie ma jednak wymogu, by były przy tej okazji prezentowane premierowo.
Dotychczasowymi laureatami Gdańskiego Biennale Sztuki byli: Dorota Nieznalska za pracę „Królowa Polski” (2010), Elvin Flamingo za „Dwóch ludzi z napisem Sopot” (2012), Zuza Golińska za pracę „Chórzyści” (2014) oraz Martyna Jastrzębska za „Bajki Starego Kontynentu vol 1″ (2016).