Architektura i polityka

Architektura może wyrażać aspiracje niepodległościowe – pokazuje nowa wystawa.

Publikacja: 10.12.2018 10:00

Ekspozycja w Międzynarodowym Centrum Kultury zatytułowana „Architektura niepodległości w Europie Środkowej” (czynna do 10 lutego) opowiada o związkach urbanistyki i polityki oraz potrzebie zamanifestowania narodowej tożsamości także w tej sferze przez państwa, które powstały po I wojnie światowej: Polskę, Czechosłowację, Jugosławię, Litwę i Łotwę.

W niepodległej Polsce, zanim zaczęto stawiać nowe budowle użytku publicznego, domy mieszkalne, rządowe gmachy, przystąpiono do usuwania świadectwa niedawnej dominacji państw zaborczych. W Warszawie najbardziej znanym przykładem takich działań była decyzja o rozebraniu cerkwi pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego, którą Rosjanie zbudowali na placu Saskim (dzisiejszym placu Piłsudskiego) w latach 1904–1912. Konflikty pamięci i problemy z kłopotliwym i niechcianym dziedzictwem pojawiały się i gdzie indziej, np. w krajach bałtyckich.

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego