Program festiwalu obejmuje 55 tytułów w konkursie głównym i różnorodnych sekcjach tematycznych, takich jak „Zmieniamy klimat”, „Kto broni Twoich praw?”, „Dyskretny urok propagandy: od teorii spiskowych do fake news”, „Nowe filmy polskie”.
Nagrodę imienia Marka Nowickiego przyznawaną za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka odbierze kongijski reżyser Dieudo Hamadi, jeden z najciekawszych współczesnych dokumentalistów afrykańskich. Jego wnikliwe społeczno-polityczne filmy pokazują pełną sprzeczności rzeczywistość rozdartej konfliktami Demokratycznej Republiki Konga i ludzi, którzy aktywnie próbują ją zmieniać.
W najnowszym dokumencie „Kinshasa Makambo” Hamadi opowiada o protestach w stolicy DRK, gdy w 2015 r. prezydent Joseph Kabila, mimo upływu drugiej kadencji i wbrew konstytucji, nie chciał oddać władzy. Widzowie będą mogli obejrzeć także inne jego dokumenty.
W konkursie WATCH DOCS ocenianym przez międzynarodowe jury uczestniczy 14 nowych dokumentów. Zobaczymy m.in. „O ojcach i synach” Talala Derkiego opowiadający o bojownikach Al-Kaidy. Jego twórca jest gościem festiwalu.
Na wyjątkowe wydarzenie zapowiada się prezentacja „Rozumu” Ananda Patwardhana, czterogodzinnej opowieści o Indiach, wzroście faszyzmu w tym kraju i o obrońcach demokracji. Dokument „Groby bez imienia” Rithy Panha poświęcony jest pamięci ofiar reżimu Czerwonych Khmerów.