W sąsiedztwie dworca kolejowego Łódź Fabryczna otwarto w tym roku Centrum Nauki i Techniki EC1. Na 8 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w zrewitalizowanych budynkach dawnej Elektrowni Łódzkiej pomieściły się trzy wystawy stałe: „Przetwarzanie energii”, „Mikroświat-makroświat” oraz „Rozwój wiedzy i cywilizacji”. Pierwsza ze ścieżek ściśle nawiązuje do ducha miejsca – w końcu to stąd w 1907 r. popłynął prąd dla miasta. Dla gości przygotowano więc mapping (projekcję wyświetlaną na budynku lub, jak w tym przypadku, na urządzeniu) pozwalający zajrzeć do wnętrza historycznego turbogeneratora, który pracował w elektrowni od 1930 r. – prezentacja pokazuje, co działo się wewnątrz maszyny.
Można zostać szefem
W pomieszczeniu dawnej nastawni czeka strategiczna gra kooperacyjna – jej celem jest sprawne dowodzenie elektrownią. Strategiczna, bo zarządzanie kolejnymi elementami systemu (konwejer, kotły, turbozespoły, systemy chłodzenia i usuwania odpadów) wymaga pomyślunku i śledzenia aż 12 ekranów. Kooperacyjna – bo sukces zależy od współpracy i komunikacji w grupie uczestników. Nagrodą za opanowanie pojedynczych elementów systemu będzie awans i kod dostępu do jednego z dwóch ekranów kierowniczych, które zarządzają pracą całej elektrowni.
„Przejmij kontrolę nad dostawą energii elektrycznej” – zachęcają gospodarze CNiT, przypominając, że także dwie pozostałe ścieżki zwiedzania są warte uwagi. – Ścieżka „Rozwój wiedzy i cywilizacji” wzbogaca się właśnie o interaktywne eksponaty, które wpiszą się w charakter tego unikatowego miejsca. Ta ostatnia część naszej ekspozycji będzie gotowa z początkiem 2019 r. – zapowiada Michał Kędzierski z EC1. – W 2020 r. uruchomimy strefę dla najmłodszych gości EC1. Stawiamy na mądrą zabawę i naukę w ruchu – dodaje.
Oferta CNiT obejmuje też planetarium, sferyczne kino 3D i strefy „Człowiek w kosmosie” oraz „Głęboki kosmos”. Dużym zainteresowaniem cieszą się tygodnie i weekendy tematyczne, np. „Tydzień liczby pi”, „Dni tabliczki mnożenia” czy „Dni wody”, realizowane wspólnie z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji.
Całości dopełniają wystawy czasowe – do lutego można przyglądać się pyłkom roślin, które wbrew obiegowej opinii okazują się mikrometrowymi cudeńkami.