Zmiana części studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Głogów Małopolski objęła obszar około 8 ha w miejscowości Lipie. Dotychczas była to strefa rolniczo-osadnicza o kierunku produkcji rolnej, z zakazem zabudowy mieszkaniowej. Po zmianie, dokonanej uchwałą Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim z 24 lipca 2017 r., ustalono dla tego terenu przeznaczenie wyłącznie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
Zmiana najmocniej dotknęła właścicieli nieruchomości, którzy zamierzali wykorzystać swoje dwie działki na cele przemysłowe, związane z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Regionalny dyrektor ochrony środowiska uzgodnił już nawet warunki realizacji budynku biurowego wraz z węzłem betoniarskim i towarzyszącą infrastrukturą. A burmistrz ustalił środowiskowe uwarunkowania dla zamierzanego przedsięwzięcia.
Po zmianie studium stało się ono niemożliwe. Mimo że studium nie jest aktem prawa miejscowego i nie ma mocy powszechnie obowiązującej, wiąże jednak rady gminy przy uchwalaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który musi być zgodny ze studium. Zmiana w studium może więc w istotny sposób rzutować na wykonywanie prawa własności.
Toteż właściciele wspomnianej nieruchomości zaskarżyli uchwałę o zmianie studium do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Zarzucili naruszenie prawa własności poprzez uniemożliwienie im wykorzystania nieruchomości na cele produkcyjne i przekroczenie granic władztwa planistycznego wskutek przeznaczenia tego obszaru wyłącznie pod zabudowę mieszkaniową. Ich zdaniem zmiana nie uwzględniała dotychczasowego przeznaczenia i zagospodarowania terenu. Rada nie rozpatrzyła wniosków skarżących, a uchwałę podjęła nie w celu określenia polityki przestrzennej gminy, lecz w celu spełnienia żądań bliżej nieokreślonej, niewielkiej grupy mieszkańców, którzy chcieli tu się budować.
Burmistrz Głogowa Małopolskiego uznał zarzuty za bezzasadne, a WSA w Rzeszowie odrzucił skargę właścicieli nieruchomości. Sąd uznał, że chociaż mają oni interes prawny w zaskarżeniu uchwały o zmianie studium, zmiana, polegająca na przeznaczeniu terenu wyłącznie pod zabudowę jednorodzinną, nie narusza prawa własności. Natomiast przemawia za nią fakt, iż objęty nią teren jest w pełni uzbrojony, a występujące tam gleby są przeważnie V klasy i nie podlegają ochronie przed zmianą przeznaczenia na cele nierolnicze.