Zielona Góra miastem akademickim

Zielona Góra to największe miasto na zachodzie kraju. Jego położenie, zwłaszcza bliskość do granicy uatrakcyjnia ofertę dla młodych ludzi oraz stwarza szansę na międzynarodową karierę. Ponad 50 proc. obszaru miasta to tereny zielone – w tak przyjaznym otoczeniu łatwo odpocząć po zajęciach, a wyznaczone blisko 300 km ścieżek spacerowych pozwala na podziwianie jej urokliwych zakątków.

Publikacja: 31.10.2018 10:00

Uniwersytet Zielonogórski

Uniwersytet Zielonogórski

Foto: UMZielonaGóra

A jeśli ktoś chce egzotycznej zieleni może udać się do Palmiarni, zlokalizowanej na zrewitalizowanym Winnym Wzgórzu, które jest idealnym miejscem do spotkań młodych ludzi. Zielona Góra ma silnie zakorzenione tradycje winiarskie. Łagodny klimat sprzyja licznym uprawom winorośli. Dlatego co roku we wrześniu organizowane jest największe święto wina w Polsce – Winobranie. Dla młodych żaków sposobem na oderwanie się od uczelnianej rzeczywistości są dni kultury studenckiej, czyli Bachanalia, które z roku na rok przyciągają coraz większa liczbę studentów nie tylko z zielonogórskiej uczelni.

– Sukcesywnie inwestujemy w rozwój Uniwersytetu Zielonogórskiego, który kształci studentów na najwyższym poziomie. Mamy wspaniałą uczelnię, która oferuje studentom bardzo dużo możliwości a profesjonalne podejście do kształcenia jest niewątpliwie jej atutem. – podkreśla Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra.

Uniwersytet Zielonogórski to uczelnia młoda stażem, jednak dynamicznie rozwijająca się. Pomimo, że UZ obchodzi w tym roku 18-lecie swojego istnienia, tradycje akademickie w Zielonej Górze sięgają 1965 roku kiedy to rozpoczęła swą działalność Wyższa Szkoła Inżynierska, która z czasem została przekształcona w Politechnikę Zielonogórską. Dzisiaj Uniwersytet Zielonogórski to największy ośrodek akademicki w województwie lubuskim.

Prawdziwy rozkwit uczelni miał miejsce w 2015 roku, kiedy to powstały dwa nowe wydziały – Lekarski i Nauk o Zdrowiu oraz Prawa i Administracji. Powstanie kierunku lekarskiego zrodził się zarówno w głowach władz samorządowych Miasta Zielona Góra oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego. Powołanie wydziału było odpowiedzią na deficyt lekarzy oraz pielęgniarek w regionie lubuskim. Dzięki współpracy z naukowcami wydziałów uniwersyteckich i parku naukowo-technologicznego specjalizującymi się m. in. w fizyce medycznej, czy biologii molekularnej oraz współpracy lekarzy szpitala klinicznego i lubuskich instytucji zdrowia publicznego, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu stanowi jedną z najnowocześniejszych instytucji dydaktycznych i medycznych w lubuskim.

– Nowe kierunki kształcenia okazały się przełomowe. O kierunek lekarski walczyliśmy bardzo długo i dzisiaj kształcimy między innymi przyszłych lekarzy. Wykorzystaliśmy szansę, która przyniosła naszemu miastu same korzyści. – zaznacza Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra.

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego to kolejny sukces osiągnięty przez władze regionu. Podpisanie porozumienie w sprawie, którego sygnatariuszami byli przedstawiciele zarówno nauki jaki i praktyki z zakresu prawa i administracji województwa lubuskiego pozwoliło na przyjęcie pierwszych studentów w roku akademickim 2015/2016. W ramach tej inicjatywy strony zobowiązały się, że będą współpracować z Wydziałem, wspierać go fachową pomocą i wiedzą, szczególnie w zakresie prowadzenia badań naukowych, zajęć dydaktycznych oraz organizowania konferencji, praktyk, i sympozjów naukowych przez pracowników. Wydział oferuje kształcenie w dwóch trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym na dwóch kierunkach studiów: prawie (jednolite studia magisterskie) i administracji (studia I i II stopnia). Wydział oferuje również kształcenie na studiach podyplomowych. Rok 2017 to powiększenie się o kolejny, 13 już wydział, tym razem zamiejscowy – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie połączyła się w Uniwersytetem Zielonogórskim.

Dzięki stworzeniu odpowiedniej infrastruktury obejmującej zaplecze sprzętowe lokalowe, intelektualne oraz umiejętności współpracy z przedsiębiorcami powstał Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego prowadzący działania i kierujący lokalnym system innowacji i transferu technologii, w szczególności do sektora MŚP. Jednak sam zamysł utworzenia Parku Naukowo – Technologicznego narodził się w głowach władz uczelni oraz regionu już w 2005 r., kiedy wraz z przedstawicielami przemysłu rozpoczęli realizację projektu mającego na celu stworzenie nowoczesnej infrastruktury rozwojowo – badawczej.

– Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny to nasza innowacyjna perełka. Mamy nowoczesny ośrodek badawczy, który stwarza nieograniczone możliwości i daje szansę na rozwój nowych, lokalnych firm. Dzięki Inkubatorowi Przedsiębiorczości dzisiaj możemy pochwalić się przedsiębiorstwami, które prężnie działają na światowych rynkach i co ważne tworzą nowe miejsca pracy. – dodaje Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą" i "Parkietem"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

Mimo swej stosunkowo krótkiej historii Uniwersytet Zielonogórski prezentuje się jako uczelnia otwarta na ludzi i nowe wyzwania. Dzięki swemu poważnemu potencjałowi naukowemu oraz bogatej bazie materialnej już obecnie postrzegana jest jako jedna z głównych bram regionu na Polskę i świat.

– Artykuł powstał przy współpracy z UM Zielona Góra.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego