Kosmiczne kino w cieniu Kubricka

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest po raz 16. zagości w Toruniu od 20 do 28 października. Wezmą w nim udział m.in. Olgierd Łukaszewicz i Katarzyna Figura.

Publikacja: 20.10.2018 10:00

W głównym konkursie wystartuje 12 filmów.

W głównym konkursie wystartuje 12 filmów.

Foto: materiały prasowe

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie filmowe spojrzenie na kosmos z okazji 50. rocznicy premiery filmu Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna”, który gatunek science fiction podniósł do rangi kina artystycznego. Poza pokazem filmu Kubricka, specjalnym wydarzeniem będzie projekcja filmu o makrokosmosie na gigantycznym ekranie sferycznym w toruńskim Planetarium im. Władysława Dziewulskiego z muzyką na żywo, skomponowaną przez torunianina DJ-a Funktiona.

Toruń odwiedzi podczas festiwalu wiele gwiazd, m.in. Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Zanussi, Filip Bajon, Katarzyna Figura, Jan Jakub Kolski, Jacek Braciak, Anna Radwan, Agnieszka Podsiadlik, Wojciech Smarzowski, Łukasz Grzegorzek. Uczestniczyć będą w pokazach filmowych oraz w dyskusjach z publicznością.

Nagrodę Flisaka dla artystów rozsławiających region odbiorą Grażyna Szapołowska oraz producent filmowy Dawid Janicki, który na festiwalu przedstawi najnowszy projekt „Broad Peak” w reż. Leszka Dawida. Za całokształt twórczości uhonorowana zostanie Maja Komorowska. A za niepokorność twórczą wyróżnienia otrzymają Marian Dziędziel, Arkadiusz Jakubik oraz irański reżyser Jafar Panahi.

W konkursie On Air, głównym paśmie festiwalu, wystartuje 12 filmów, poruszających tematy społeczne, polityczne, obyczajowe. Wcześniej uczestniczyły one w festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto. Aż 10 z nich w Toruniu będzie miało polskie premiery, m.in. „Joy” – o dwóch Nigeryjkach próbujących w Austrii spełnić marzenia o lepszym życiu, „Orange Days” – o kobietach w Iranie, walczących o emancypację, rodzinny dramat „Trot”.

Główną nagrodę Złotego Anioła – dla producenta – ufundował marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, a dla reżysera – prezydent Torunia. Zwycięzców wyłoni jury w składzie: Magnus von Horn, Łukasz Maciejewski, Julia Kijowska, Robert Gliński, Agnieszka Żulewska, Adam Woronowicz.

Publiczność przyzna swoją nagrodę w paśmie „From Poland”, w którym znajdzie się 17 najgorętszych tytułów krajowych filmowców. Będzie można zobaczyć „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego, za którą reżyser nagrodzony został w Cannes, a w Gdyni film uhonorowano Złotymi Lwami, „Eter” Krzysztofa Zanussiego, „Jak pies z kotem”, w którym Janusz Kondratiuk opowiada o swej relacji z bratem Andrzejem, „Kamerdynera” Filipa Bajona – laureata Srebrnych Lwów na 43. FPFF w Gdyni, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej – Srebrny Niedźwiedź na Berlinale, „7 uczuć” Marka Koterskiego.

Na MFF Tofifest nie zabraknie muzyki filmowej. W koncercie otwierającym festiwal spotkają się m.in. Wojciech Waglewski, Anna Rusowicz i zespół Tulia, a całością pokieruje Steve Nash – kompozytor, producent, pianista i trzykrotny mistrz świata DJ-ów.

Na finał w koncercie „Energia polskiej muzyki filmowej” wystąpią: Gaba Kulka, Ten Typ Mes, Justyna Święs i Buslav. Przypomną takie piosenki jak „Kocham wolność”, która powstała w 1990 roku, a potem znalazła swoje miejsce w filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”; „Chłopcy” zespołu Myslovitz – z „To my” Waldemara Szarka; „Odchodząc” Republiki – z ostatniej płyty wydanej za życia lidera zespołu Grzegorza Ciechowskiego, znanej też z filmu „Moja Angelika” Stanisława Kuźnika. A ponadto ponadczasowe hity: „Już nie zapomnisz mnie” z filmu „Zapomniana melodia”, „Motylem jestem” z kultowego serialu „Czterdziestolatek” czy ścieżkę dźwiękową z „Akademia pana Kleksa” Krzysztofa Gradowskiego. Pełny program na tofifest.pl

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej