Boguchwała zajmuje najwyższą pozycję w Rankingu Samorządów już nie po raz pierwszy. – Czy mamy jakąś tajną receptę na sukces? – śmieje się burmistrz Boguchwały Wiesław Dronka. – Nie, po prostu staramy rozwijać się w różnych kierunkach, robić wiele rzeczy w wielu obszarach, być czujni na zmieniające się potrzeby mieszkańców. Czyli, mówiąc krótko, rozwijać się w sposób zrównoważony – wyjaśnia burmistrz.
Gmina korzysta ze swojego atrakcyjnego położenia – bliskość Rzeszowa, prężny rozwój Doliny Lotniczej i ogólnopolski trend migracji ludności na przedmieścia powoduje, że Boguchwała nie ma kłopotów z demografią. Co roku, jak wylicza burmistrz, przybywa 500–700 mieszkańców. Ale, jak podkreśla, samorząd włożył wiele pracy, by przyciągnąć ich do gminy. – Staramy się tworzyć takie warunki, by ludziom dobrze się tu mieszkało, by chcieli się osiedlać właśnie u nas – podkreśla Wiesław Dronka.
Gmina stara się więc w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego o poprawę połączeń komunikacyjnych z miastem. Służyć temu ma renowacja budynku dworca kolejowego, budowa dworca autobusowego i wielomiejscowego systemu parkingów typu park&drive (dla samochodów i rowerów).
Z kolei Towarzystwo Budownictwa Społecznego realizuje program rozwoju mieszkalnictwa społecznego. Ruszył kilka lat temu, a na początku października gmina przystąpiła do pilotażowego programu Mieszkanie+. Docelowo ma powstać nawet 1200 mieszkań. Powstają tu także żłobki i przedszkola, by zapewnić całościową opiekę nad małymi dziećmi. – Mamy już trzy żłobki i nawet nie sądziłem, że zapełnią się tak szybko – zauważa burmistrz.
Do tego dochodzą inwestycje w oświatę. Chodzi zarówno o tzw. projekty miękkie, podnoszące jakość edukacji, ale też i o modernizację szkół. Ostatnie przedsięwzięcie to po części efekt reformy szkolnictwa i wydłużenia okresu nauki w szkołach podstawowych. By infrastruktura nadążała za zmianami, konieczna stała się rozbudowa 4 z 11 szkół podstawowych w gminie.