Reklama
Rozwiń

„Mieszkanie na start” magnes na młodych i zaradnych

Piła należy do nielicznych polskich samorządów, które w ogóle budują mieszkania komunalne, a już skali tego budownictwa może nam pozazdrościć każda polska gmina.

Publikacja: 28.09.2018 16:24

„Mieszkanie na start” magnes na młodych i zaradnych

Foto: materiały prasowe

Miasto wspólnie z Pilskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego i przy wsparciu finansowym Banku Gospodarstwa Krajowego, oddało w ręce pilan klucze do 271 mieszkań komunalnych. Pod koniec sierpnia gotowych było 49 kolejnych lokali mieszkaniowych.

– My podjęliśmy to wyzwanie w 2011 roku i wybudowaliśmy prawie 300 mieszkań, na łączną wartość prawie 40 milionów złotych, przy czym z zewnątrz pozyskujemy na ten cel blisko 16 milionów złotych – mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

Od pewnego czasu pod potrzeby mieszkaniowe zagospodarowywane są tereny powojskowe położone przy ulicy Podchorążych, gdzie powstają nowe budynki, a wraz z nimi nowe uliczki osiedlowe. I właśnie przy ulicy Andersa oddano trzykondygnacyjny budynek z 49 mieszkaniami, rozplanowanymi w trzech klatkach schodowych. Niedawno klucze do szesnastu z nich odebrali lokatorzy. Część z nich zakwalifikowana została w ramach strategii przesiedleń z budynków przeznaczonych do rozbiórki i poprawy warunków mieszkaniowych.

– Ci, którzy się zdecydowali na pewno będą szczęśliwi – komentuje Sława Wojciechowska, która na Andersa przeprowadza się z przeznaczonej do rozbiórki kamienicy przy ulicy Młodych.

– Nowe mieszkania komunalne to nie jedyny zysk dla miasta i jego mieszkańców. Dzięki temu bowiem, gmina pozyskuje nowe tereny inwestycyjne po wyburzonych budynkach, a także – jeśli kamienicę można jeszcze remontować – mieszkania socjalne dla pilan, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej – podkreśla prezydent Piotr Głowski i dodaje: – Wspomnę jeszcze o jednym aspekcie. O ludziach niepełnosprawnych, którzy żyli do tej pory uwięzieni w mieszkaniach położonych na wyższych piętrach starych kamienic komunalnych. Tutaj, dzięki mieszkaniom na parterze, z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, mogą samodzielnie funkcjonować oraz realizować swoje potrzeby i marzenia.

Beneficjentami nowych mieszkań, są również uczestnicy programu „Mieszkanie na start”. Jest to autorski projekt władz Piły kierowany do młodych ludzi, którzy są na początku swoich karier zawodowych. Korzystają z niego zarówno pilanie, jak i osoby przyjezdne, przekonane że Piła, jest dobrym miejscem do budowania przyszłości zawodowej i rodzinnej.

– Nam, młodym ludziom, jest teraz bardzo trudno znaleźć sobie miejsce do życia, a kupić mieszkanie jest prawie niemożliwe, więc uważam , że ten program jest dla nas szansą, żeby zaoszczędzić na swoje własne mieszkanie w przyszłości – oceniała Anna Kowalska, która do Piły przyjechała z Jastrowia i pracuje jako specjalistka kontroli jakości w Pilskich Zakładach Zbożowych.

– Po drugie: ja parę lat temu uczyłam się w Pile, potem wyjechałam na studia i kiedy wróciłam po paru latach byłam bardzo pozytywnie zaskoczona tymi zmianami, które tutaj zaszły. Przede wszystkim tym, że Piła się naprawdę rozwija i to widać. Powstaje wiele nowych zakładów pracy, jest też gdzie odpocząć – ocenia dotychczasowa jastrowianka.

Podobnie współczesną Piłę i program mieszkaniowy oceniają Łukasz i Aneta Szymborscy, którzy wrócili do Piły, po kilkuletnim pobycie za granicą.

– „Program „Mieszkanie na start”, zdecydowanie pomógł nam podjąć decyzję o pozostaniu w Pile i nieszukaniu swojej szansy w większym mieście. Bo tutaj teraz też są firmy, które inwestują w pracowników i stwarzają dla nich dodatkowe możliwości, jak to mieszkanie (Wniosek każdego uczestnika programu „Mieszkanie na start” musi poprzeć pracodawca – przyp. red.) – deklaruje Ł. Szymborski, a jego żona Aneta dodaje.: – Jest odczuwalne, że w Pile zmienił się rynek pracy i możliwości są dużo większe niż kilka lat temu, kiedym wyjeżdżaliśmy.

Wnioski o przyznanie lokali w ramach programu „Mieszkanie na start” opiniuje Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski. Jej prezes Grzegorz Marciniak, podobnie jak lokatorzy, również nie szczędzi komplementów włodarzom miasta.

– Ja mogę tylko podziękować za projekt, który świetnie wpisuje się w strategię pomocy przedsiębiorcom, którą realizuje pilski samorząd – mówi G. Marciniak.

Gminie Piła w budowaniu mieszkań pomaga w imieniu polskiego rządu Bank Gospodarstwa Krajowego. Jego przedstawiciel tak ocenia politykę mieszkaniową władz Piły.

– Chciałem przede wszystkim gorąco pogratulować samorządowi i panu prezydentowi mądrych decyzji, a Pilskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego świetnie przygotowanej i wzorowo wykonanej wspólnej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego inwestycji. Gratuluję też mieszkańcom takich władz miasta . Jest to trzeci budynek zrealizowany w Pile ze wsparciem BGK, który przeznaczył na ten cel 3 miliony złotych bezzwrotnej pożyczki – mówi Krzysztof Baranowski, przedstawiciel BGK i zapowiada wsparcie dla dwóch kolejnych inwestycji mieszkaniowych przygotowywanych przez Miasto i TBS. – Pozostaje życzyć przygotowania równie perfekcyjnych dokumentacji, na podstawie których bank będzie mógł wypłacić kolejne pieniądze – kończy K. Baranowski.

– To pokazuje, że dobrze przygotowana i konsekwentnie realizowana polityka mieszkaniowa przynosi owoce Zachęcamy przedsiębiorców do składania wniosków. Program już pokazał, że ułatwia migrację zawodową z innych miast do Piły – podsumowuje sytuację prezydent Głowski.

Wniosek o przydział mieszkania może złożyć przedsiębiorca zainteresowany przydziałem mieszkania dla swego pracownika.

Zgodnie z ww. zarządzeniem mieszkania przeznaczone są do oddania w najem młodym pracownikom poszukiwanym przez pilskich przedsiębiorców posiadającym specjalistyczne kwalifikacje zawodowe. Mieszkania będą oddawane w najem na okres maksymalnie 3 lat, z możliwością przedłużenia do 5 lat, za zapłatą czynszu najmu w wysokości 8,50 zł za m2 powierzchni użytkowej (stawka czynszu nie zawiera w sobie opłat za dostawę mediów do wynajmowanego mieszkania).

Wnioski o najem mieszkania należy składać na specjalnym formularzu dostępnym na stronie internetowej oraz w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Piły (pokój 327 III piętro). Wnioski, po ich formalnym sprawdzeniu, będą opiniowane przez Izbę Gospodarczą Północnej Wielkopolski.

Wnioski należy składać w Kancelarii Głównej Urzędu Miasta Piły (pokój 134 I piętro) lub przesłać pocztą na adres Urzędu Miasta Piły Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Plac Staszica 10.

Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Piły.

E-mail: wsl@um.pila.pl
Tel. 67 210 42 73

– Artykuł powstał przy współpracy z UM Piły.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku