Po przyłączeniu 1 stycznia 2015 roku do miasta 17 wsi z gminy Zielona Góra powiększyła się ona niemal pięciokrotnie i stała obszarowo większa od Poznania. Dzięki temu miasto otrzymało tzw. bonus ministerialny za zgodne połączenie – 100 mln zł. Dla mieszkańców Nowego Miasta była to ogromna szansa na rozwój. Władze miasta sukcesywnie realizują szereg inwestycji zarówno na terenie starego, jak i nowego miasta.
– Celem fuzji było budowanie większego, silniejszego i bogatszego samorządu. Mieliśmy ogromną determinację do działania. Połączenie to nasz wspólny sukces, który dzisiaj przynosi mieszkańcom same korzyści, zarówno te gospodarcze, jak i społeczne – zaznacza Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.
Miasto przeżywa boom inwestycyjny w obszarze gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Takiego budżetu jak w tym roku i takiej liczby inwestycji w historii miasta nie było. Widać to przede wszystkim w strefach gospodarczych. Działalność w Strefie Aktywności Gospodarczej rozpoczęło 18 firm, kolejnych dziewięć jest w budowie. W Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym inwestorzy zainwestowali 480 mln zł i utworzyli ponad 2000 nowych miejsc pracy. Ale to nie koniec, liczba inwestorów na tym terenie powiększy się o następnych sześć firm. Włodarze już myślą o kolejnych terenach dla przedsiębiorców.
– Dynamiczny rozwój i bardzo duże zainteresowanie inwestorów mobilizuje nas do utworzenia trzeciego już terenu inwestycyjnego. Strefa przemysłowa „Zielona S3″ przy obwodnicy miasta to duża szansa. Blisko 400 hektarów nowej strefy da nam możliwość przyciągnięcia wielkiego inwestora – dodaje Janusz Kubicki.
O inwestorów Zielona Góra dba kompleksowo: od zapewnienia profesjonalnych, wykształconych pracowników przez tereny inwestycyjne do przygotowania infrastruktury. Także tej komunikacyjnej. W tym roku dzięki unijnemu dofinansowaniu miasto realizuje projekt „Zintegrowany system niskoemisyjnego transportu publicznego w Zielonej Górze”. Dzięki temu będzie liderem w elektryfikacji komunikacji miejskiej w Polsce.