Od około dekady Olsztyn odwołuje się do idei miasta-ogrodu. To nie jest nowy pomysł – w wielu miejscach na początku XX wieku realizowane były działania nawiązujące do koncepcji Ebenezera Howarda. Doskonałymi przykładami są osiedla Nad Jeziorem Długim, Zatorze, zieleńce na pl. Konsulatu Polskiego albo pl. Pułaskiego. Zresztą Olsztyn ma – jakże by inaczej – naturalne predyspozycje do bycia miastem-ogrodem.
Ogród z natury
Dość wspomnieć, że na terenie stolicy Warmii i Mazur jest kilkanaście jezior. Wystarczy przejść kilkaset metrów ze Starego Miasta, serca Olsztyna, by trafić nad jez. Długie! Już taka liczba akwenów oraz ich dostępność sprawia, że miasto jest niezwykłe. Dodać do tego należy unikalny – według niektórych największy w Europie – las w granicach administracyjnych miasta. To 1,4 tys. ha powierzchni, a więc około 16 proc. terenów należących do Olsztyna!
Cztery szlaki turystyczne, urokliwie przepływająca przez teren lasu rzeka Łyna, parki zabaw, ścieżki dydaktyczne, rezerwaty przyrody – między innymi to sprawia, że Las Miejski jest niezwykle atrakcyjną i chętnie odwiedzaną częścią miasta. Można tam spotkać spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów, także tych jeżdżących wyczynowo; wielbicieli spływów kajakowych. Zimą natomiast nie brakuje osób biegających na nartach. Szansą na jeszcze częstsze odwiedziny Lasu Miejskiego jest Łynostrada – trakt pieszo-rowerowy, który domyślnie wieść będzie wzdłuż prawie całego miejskiego przebiegu rzeki Łyny. Jej 5,5-kilometrowy odcinek poprowadzony przez Las Miejski jest już gotowy, a oficjalnie będzie można z niego korzystać po inauguracji zaplanowanej na 22 września.
Zielone Śródmieście
Niezwykle istotny w polityce władz miasta w ostatnich latach jest przywrócenie mieszkańcom terenów w centrum miasta. Z tego powodu ograniczony został transport indywidualny, rozbudowana komunikacja zbiorowa, powstały nowe, szerokie, równe chodniki i kolejne kilometry ścieżek rowerowych. Dzięki temu przebywanie w Śródmieściu ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Aby zachęcić Olsztynian do przebywania w tej części miasta niezbędne było także zadbanie o zieleń. Ta idea przyświecała powstaniu w 2014 roku Parku Centralnego. W miejscu zaniedbanego kwartału w zakolu rzeki Łyny powstał teren, który jest wizytówką Olsztyna. To ponad 69 tys. metrów kwadratowych trawników, do tego ponad 5,5 tys. metrów kwadratowych krzewów i bylin. Powstały tam chodniki, ścieżki rowerowe, ustawione zostały altany, ławki, place zabaw dla dzieci oraz fontanna z Układem Słonecznym. Kolejną „otuliną” Starego Miasta jest zrewitalizowany dwa lata temu Park Podzamcze.