– Mamy zaangażowanych już 66 proc. środków, czyli podpisanych umów – precyzuje wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – W 2018 r. mamy do wydatkowania prawie 330 mln euro, a już pod koniec lipca certyfikowaliśmy ponad 330 mln euro – wskazuje.
Zarząd województwa zatwierdził ponad 2,6 tys. projektów na kwotę 1,37 mld euro wkładu UE, co stanowi właśnie 66 proc. puli. Na wysokość wydatkowania składa się suma ze wszystkich poprzednich lat trwania programu. Ponad 1 mld zł przekazano np. na zadania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej. – Duży nacisk został położony na prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych, skutkujących wzrostem innowacyjności gospodarki – mówi Marta Milewska, rzeczniczka marszałka.
Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT podpisał umowę na realizację projektu Centrum Bezpieczeństwa Transportu i Diagnostyki Pojazdów (wsparcie 27 mln zł). Projekt jest kontynuacją inwestycji zrealizowanej w latach 2012–2015, polegającej na budowie na terenie instytutu infrastruktury badawczej centrum. – Celem jest wzrost dostępności innowacyjnych i unikalnych usług B+R dla branży motoryzacyjnej i transportowej na najwyższym światowym poziomie – mówi Marta Milewska.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się projekty z zakresu zdrowia i kultury.
Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą" i "Parkietem"
W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe
Pobierz za darmo
125 procent planu
Energicznie rozdzielano środki unijne w Wielkopolsce, która w ramach RPO 2014–2020 dysponuje ponad 2,4 mld euro, co oznacza, że po województwach śląskim (14,4 mld zł) i małopolskim (blisko 12 mld zł) otrzymała najwięcej w kraju. – Do końca roku musimy zawnioskować do Komisji Europejskiej o kwotę refundacji w wysokości 233 446 246,09 euro. Obecnie wysokość wnioskowej kwoty wynosi już 292 171 394,07 euro, co stanowi 125 proc. wykonania – mówi Anna Parzyńska-Paschke.
W Wielkopolsce wsparcie otrzymają m. in. zdrowie, infrastruktura drogowa i kolejowa. Sztandarowe projekty to największy nowy szpital pediatryczny w kraju i w Europie Środkowej, jaki powstaje w Poznaniu. – Od 2021 r. na małych pacjentów czekać będzie tu 350 łóżek w jednoosobowych pokojach z łazienkami, najnowocześniejsza aparatura i lądowisko dla helikopterów – wylicza Anna Parzyńska-Paschke. – Na rozwój przedsiębiorczości przeznaczyliśmy prawie 468 mln euro, blisko jedną piątą całości środków.