Znaczące wsparcie z UE otrzymały województwa w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020, i – jak się okazuje – doskonale radzą sobie z ich wydatkowaniem. W wielu regionach poziom wydatkowania środków jest nawet większy, niż wynika z harmonogramów. – Wielkopolska wykorzystuje historyczną szansę, którą otrzymaliśmy dzięki członkostwu Polski w UE. Nasz region nie straci ani eurocenta – zapewnia Anna Parzyńska-Paschke, rzeczniczka marszałka województwa wielkopolskiego.
Różnorodność projektów, które otrzymały unijne dofinansowanie, jest ogromna – od rozwijających przedsiębiorczość przez wsparcie transportu, szkół, obiektów służby zdrowia do kultury.
Wydali, ile mieli
Mazowsze już w lipcu osiągnęło jeden z najważniejszych wskaźników, tzw. zasadę n+3.
– Jesteśmy zadowoleni ze stopnia realizacji naszego regionalnego programu operacyjnego. Mamy jeszcze pół roku, a już osiągnęliśmy ważny wskaźnik n+3, co świadczy o tym, że wydatkujemy środki unijne zgodnie z zasadami i harmonogramem – mówi marszałek Adam Struzik, dodając, że na koniec okresu rozliczeniowego region wykorzysta całość funduszy.
Na lata 2014–2020 Mazowsze ma przyznane z UE 2 mld euro.