Kazimierz Dolny
Songdo w Korei Płd., Boston w USA, Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Sidewalk, projekt Google’a, związany z budową prawdziwie inteligentnej dzielnicy w Toronto – na świecie przybywa miast eksperymentów, w których na żywym organizmie testowane są kompleksowe wdrożenia z zakresu smart city. Teraz wygląda na to, że i w Polsce doczekamy się pierwszego, wzorcowego inteligentnego miasta. Ów poligon doświadczalny ma powstać w Kazimierzu Dolnym. Projektem zajął się T-Mobile. Telekom ma ambicję, by 4-tysięczny Kazimierz Dolny, który co roku odwiedza milion turystów, stał się przykładem dla innych miejscowości i dał pokaz możliwości koncernu w kontekście innowacyjnych technologii dla miast.
Przedsięwzięcie ma ruszyć w tym roku. Smart Kazimierz ma być gotowy w połowie 2019 r. – Gdybyśmy chcieli zrealizować podobną inwestycję z własnych środków, nie byłoby to możliwe w czasie krótszym niż kilka lat – komentuje burmistrz Andrzej Pisula.
Inwestycja zakłada uruchomienie zintegrowanego systemu, który obejmie monitoring z wideodetekcją (ponad 40 kamer), zarządzanie ruchem ulicznym (np. informacje o obciążeniu ulic będą wyświetlane na tablicach przed wjazdem do miasta i w razie korków kierować na objazdy lub parkingi), a także budowę inteligentnych parkingów (kierowcy będą m.in.nawigowani bezpośrednio do wolnych miejsc postojowych).
Zainstalowana zostanie sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych i stacji wynajmu rowerów, a na ulicach pojawią się smart przystanki komunikacji miejskiej, które pomogą pasażerom w planowaniu podróży (w czasie rzeczywistym poinformują o czasie przyjazdu autobusu), a nawet umożliwią im doładowanie smartfonu. W całym mieście pojawią się ekrany informacyjne w technologii 3G/LTE, które umożliwią komunikację z mieszkańcami i turystami, a także czujniki monitorujące jakość powietrza. Co więcej, Kazimierz Dolny zostanie objęty darmowym internetem (na jego terenie będzie ponad 40 hotspotów), miasto rozświetlą inteligentne lampy uliczne (nowe oprawy LED mają być bardziej oszczędne, gdyż dostosują natężenie światła do warunków pogodowych, ale również ruchu ulicznego). – To nowy rozdział wielosetletniej historii miasta – podkreślono przy okazji czerwcowego podpisania porozumienia w sprawie budowy kompleksowego rozwiązania smart city.
Prezes T-Mobile Polska Andres Maierhofer nie ukrywa, że projekt ten to pokaz możliwości operatora.