Z perspektywy naszej gospodarki kluczowym wyzwaniem na przyszłość jest przyciąganie cudzoziemców, ale również utrzymanie ich na polskim rynku pracy – uważa Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz Work Service.
– Obserwujemy gwałtowny wzrost liczby wydawanych zezwoleń na pracę. W 2014 r. wojewoda lubuski wydał 1651 decyzji, w 2015 – 2 662, a w 2017 – 6 660 – wylicza Waldemar Gredka, dyrektor biura wojewody lubuskiego.
W 2017 r. Polska wydała 1,16 mln wiz, 95 proc. wszystkich cudzoziemców pracujących w Polsce to Ukraińcy. W 2017 r. pracodawcy złożyli 1,7 mln deklaracji o zamiarze zatrudnienia Ukraińców. Liczba wniosków w porównaniu do 2016 r. wzrosła o ponad 1/3. Według informacji agencji pośrednictwa pracy za granicą Work Garant nieoficjalna liczba Ukraińców pracujących w Polsce sięga dwóch milionów.
Pomocny jak urzędnik
– Już w 2016 r. utworzono u nas Referat ds. Zatrudnienia Cudzoziemców (od 2018 Dział ds. Zatrudnienia Cudzoziemców), którego celem jest współpraca z pracodawcami planującymi zatrudnić obcokrajowców i wsparcie cudzoziemców w podejmowaniu satysfakcjonującego zatrudnienia – mówi Łukasz Iwaszkiewicz z Gdańskiego Urzędu Pracy.
Pracownicy urzędu wspierają przedsiębiorców w szybkim rejestrowaniu oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (do 5 dni), a także zajmują się cykliczną organizacją konferencji i paneli eksperckich dla przedsiębiorców. Omawiane są na nich m.in. najnowsze zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców, a także zasady legalizacji pobytu obcokrajowców, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli państw niebędących członkami Unii Europejskiej, w tym Ukrainy, Rosji i Białorusi.