Zorganizowane przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej (FRDL) spotkanie to nie tylko okazja do spotkania się we własnym gronie. To przede wszystkim panele merytorycznej dyskusji, wykłady na ważne dla skarbników kwestie oraz wymiany doświadczeń.
– Cały Kongres został oceniony przez skarbników jako przedsięwzięcie bardzo merytoryczne i poświęcone sprawom, które w tej chwili są dla nich rzeczywiście istotne – mówił Cezary Trutkowski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, główny organizator kongresu.
Wśród najważniejszych tematów znalazły się m.in. polityka rachunkowości w JST, zarządzanie środkami trwałymi, finansowanie służby zdrowia, czy oświaty oraz gospodarowanie systemem oświatowym. Najwięcej czasu poświęcono kwestiom prorozwojowym, czyli planowaniu i realizacji inwestycji oraz zmianon w ustawie o VAT (system podzielonej płatności).
Ważnym punktem Kongresu była prezentacja wyników badania na temat postrzegania polityki finansowej jednostek samorządu terytorialnego przez skarbników. Dzięki przygotowanej przez FRDL ankiecie mogliśmy się dowiedzieć, jakie są największe wyzwania polityki wydatkowej i dochodowej polskich samorządów oraz co stoi na przeszkodzie do uzyskania stabilności finansowej.
Udzielający odpowiedzi skarbnicy wskazali dwa główne obszary. Największym ciężarem (aż 70 proc. odpowiedzi) są tzw. wydatki sztywne, takie jak utrzymanie systemu oświaty czy pomoc społeczna. Drugie miejsce z ponad 50 proc. wskazań zajęły rosnące koszty obsługi infrastruktury.