Największym bogactwem każdego festiwalu jest publiczność. Na wszystkich spektaklach był nadkomplet, a frekwencja wahała się od 103 do 112 proc. Spektaklom towarzyszyły spotkania z aktorami, w których uczestniczyło 450 osób. Na festiwal powrócili też sponsorzy – 15 firm wspierało 58 KST.
– Festiwal był udany – powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. – Spełnił swoje cele i przyniósł zakładane przez organizatora efekty. Dla nas ważne jest otwarcie festiwalu i teatru na widza, czyli zapewnienie dostępności do wydarzeń jak najszerszemu gronu osób o różnym statusie społecznym, w różnym wieku. Dzięki odpowiedniemu systemowi sprzedaży wejściówek na każdym spektaklu konkursowym mogła się pojawić zróżnicowana widownia. Byli u nas zaangażowani widzowie, którzy uczestniczyli w głosowaniu na laureata Nagrody Publiczności.
Tak jak Kalisz jest najstarszym polskim miastem, tak festiwal teatralny organizowany w mieście Marii Dąbrowskiej ma najdłuższą w kraju tradycję. Jego wyjątkowość polega na tym, że jako Festiwal Sztuki Aktorskiej nagradza aktorki i aktorów. Tegoroczną edycją pokierował Bartosz Zaczykiewicz, reżyser, a od września dyrektor kaliskiego Teatru im. Bogusławskiego. Już pierwszego wieczoru festiwalowej rywalizacji serca kaliskiej publiczności podbili aktorzy Narodowego Starego Teatru w spektaklu „Triumf woli” Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki.
W plenerze szekspirowskiej wyspy przypominającej „Burzę” współcześni bohaterowie opowiadają historie, które nawet w opresyjnej sytuacji dają nadzieję. W zespole znaleźli się tak doświadczeni artyści, jak Dorota Segda, Dorota Pomykała, Anna Radwan, przedstawiciele średniego pokolenia – Radosław Krzyżowski, Marcin Czarnik, Juliusz Chrząstowski, i młodszego – Monika Frajczyk i kaliszanin Krystian Durman. Od pierwszego wieczoru było oczywiste, że ich zespołowi należy się nagroda.
Podobne wrażenie wywołała obsada wiejskiej groteski „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z Teatru Nowego w Poznaniu, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zespołu jeszcze liczniejszego, bo złożonego z 19 artystów. Obie zwycięskie obsady otrzymały po 15 tys. zł. Była to konsekwencja faktu, że sztuki powstawały z myślą o konkretnych aktorach i rodziły się dzięki interakcji autorów, reżyserów i artystów sceny. Stąd niepowtarzalny efekt kreacji zbiorowej.