Członek PZPR nie zasługuje na upamiętnienie

Wkład w rozwój motoryzacji na tle innych fragmentów życiorysu to za mało, by Ryszard Dziopak miał rondo swojego imienia w Bielsku-Białej.

Publikacja: 28.02.2018 02:00

Członek PZPR nie zasługuje na upamiętnienie

Foto: Wikimedia Commons

Dekomunizacja ulic w miastach jest ciągle zarzewiem licznych konfliktów. Nie inaczej było w wypadku Bielska-Białej. Rada tego miasta miejska podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy rondu znajdującego się u zbiegu ul. Komorowickiej, Bestwińskiej, Barkowskiej oraz Ignacego Daszyńskiego. Miało ono nosić imię Ryszarda Dziopaka, byłego dyrektora Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej.

Władze miasta po podjęciu uchwały przekazały ją wojewodzie śląskiemu, a ten wystąpił o wydanie opinii do Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nie była ona pochlebna dla Ryszarda Dziopaka. Wynikało z niej, że stanowisko dyrektora fabryki stracił w 1981 r. na skutek protestów robotniczych. Był też działaczem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, członkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR, a w latach 1972–1981 z ramienia PZPR posłem na Sejm PRL. Na tej podstawie wojewoda stwierdził nieważność uchwały w sprawie nadania nazwy rondu. Tłumaczył, że byłoby to sprzeczne z art. 1 ust. 1 ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (dalej jako: ustawy dekomunizacyjnej). Zgodnie z tym przepisem nazwy nadane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm, lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej