Znalezienie pracowników to dziś jeden z kluczowych problemów firm. Są branże, w których ten deficyt jest szczególnie mocno widoczny. Przykładem może być sektor IT. Na kuźnię kadr wyrasta Dolny Śląsk i nic dziwnego, że przedsiębiorcy coraz chętniej lokują tu swoje biznesy, również ci z innych branż, bo atutów Wrocławia jest znacznie więcej.
– Największym jest jego położenie i bliskość do zachodniej granicy kraju. To niezwykle ułatwia prowadzenie biznesu i zachęca naszych zachodnich sąsiadów do inwestowania i otwierania oddziałów firm właśnie w stolicy Dolnego Śląska – komentuje Nina Widera-Wujec, ekspertka firmy Antal. Z jej raportu wynika, że aż 22 proc. przedsiębiorców, którzy planują geograficzny rozwój swoich firm, jako rozważaną lokalizację wskazało Wrocław. Od pięciu lat jest on jednym z najchętniej wybieranych pod względem relokacji miast w Polsce i drugim po Warszawie, biorąc pod uwagę tempo wzrostu populacji. Przyciąga możliwościami zawodowymi, ofertą kulturalną, edukacyjną i handlową. Atutem miasta jest również bardzo dobra infrastruktura, zarówno międzymiastowa, jak i międzynarodowa oraz wspomniana już dostępność przyszłych pracowników. Województwo dolnośląskie ma do zaoferowania 32 uczelnie wyższe. Na uwagę zasługuje też wrocławski potencjał nowoczesnej przestrzeni biurowej (blisko 900 tys. mkw.), co daje mu trzecie miejsce w kraju. Nie brak też jednak obszarów, które wymagają poprawy. Mowa tu chociażby o komunikacji w ramach granicy miasta.
– Na poprawę zasługuje też komplementarna oferta w bezpośrednim sąsiedztwie biurowców. Z pewnością Wrocław zyskałby również na jeszcze większym zaangażowaniu ze strony administracji publicznej, ponieważ wciąż duża ilość biurokracji często komplikuje prowadzenie biznesu – podkreśla Widera-Wujec.
Szerokie spektrum branż
We Wrocławiu możemy znaleźć reprezentantów praktycznie wszystkich branż – zarówno z sektora przemysłu, jak i usługowych. To właśnie tu siedzibę ma Pfleiderer Group.
– W 2016 r. miały miejsce strategiczne zmiany w strukturze Grupy Pfleiderer, których efektem było połączenie polskiej działalności operacyjnej i niemieckiej części biznesu. Poszukiwaliśmy wówczas najlepszego miejsca dla siedziby, tak aby oddać jej międzynarodowy charakter. Okazał się nim Wrocław – mówi Tom K. Schäbinger, prezes Pfleiderer Group. Podkreśla, że Wrocław posiada wiele zalet, m.in. świetną lokalizację i infrastrukturę, które pozwalają na szybkie dotarcie do zakładów produkcyjnych w Polsce i Niemczech oraz do kluczowych klientów w całym regionie. Z drugiej strony atrakcyjność biznesowa i akademicka tego miasta sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców i inwestorów decyduje się na prowadzenie tu działalności. Powoduje to, że coraz trudniejsze staje się pozyskanie doświadczonych specjalistów. – W związku z tym, że wykwalifikowani pracownicy są bardzo ważni dla dalszego rozwoju grupy, nieustannie dokładamy starań, aby być jak najlepszym miejscem pracy, również pod względem benefitów pozapłacowych – deklaruje prezes. Wtóruje mu Thomas Lehmann, prezes Libetu.