Magiczne miejsce dla artystów

Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu istnieje od 1988 roku, kiedy to powołali ją do życia ojcowie miasta. W tym roku obchodzić będzie 30-lecie istnienia.

Publikacja: 18.01.2018 21:00

W Kołobrzegu prezentację swoich grafik miał Salvador Dali.

W Kołobrzegu prezentację swoich grafik miał Salvador Dali.

Foto: materiały prasowe

Pierwszym dyrektorem był Jerzy Ściesiński, artysta plastyk, a zarazem animator kołobrzeskiej kultury. Współtworzył ją w tym mieście ze swoją żoną Adelą od końca lat 50. XX wieku. Adela Ściesińska zajmowała się wystawiennictwem i animacją, w holu kina „Kalmar” zorganizowała pierwszą małą galerię, w której w ciągu 25 lat jej działalności – począwszy od 1964 roku – pokazanych zostało ponad 370 wystaw.

Ściesińscy systematycznie rozwijali swoją działalność, gromadząc wokół powiększającą się grupę twórców sztuk plastycznych. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu przyjmowała prezentacje kolejnych edycji ogólnopolskiego Biennale Sztuki Sakralnej Sacrum – za czasów dyrekcji Jerzego Ściesińskiego była ich współorganizatorem – obok BWA w Gorzowie. Kilkakrotnie, po 2000 roku, pokazywane były efekty Ogólnopolskiego Biennale Pasteli.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej