Aktualizacja: 24.03.2025 11:54 Publikacja: 18.01.2018 21:00
Ostrogi chroniące wybrzeże takie jak w Trzęsaczu mają powstać między Dziwnowem a Dziwnówkiem. Prace te są finansowane w 85 proc. ze środków UE.
Foto: materiały prasowe
Czy plaża jest środowiskiem morskim i co ma do tego urząd skarbowy? Takie karkołomne zderzenie świata finansów i przyrody spędzało sen z powiek urzędom morskim i firmom budowlanym przez kilka lat. Trwał bowiem spór o to, czy budowanie różnych umocnień przeciwsztormowych i dosypywanie piasku na plażach ma być objęte zerowym, czy 23-procentowym VAT.
Finałem była uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sadu Administracyjnego z 11 grudnia 2017 r. Sędziowie wskazali, że przewidziana w ustawie o VAT zerowa stawka podatku dla usług „ochrony środowiska morskiego” dotyczy także robót służących zabezpieczeniu brzegów. – Nie można twierdzić, że brzeg morski pozostaje poza zakresem ochrony środowiska morskiego – stwierdził podczas ogłoszenia wyroku sędzia NSA Jan Rudowski, uzasadniając uchwałę. Zaznaczył przy tym, że w tym przypadku, wobec braku jednoznacznej prawnej definicji „ochrony środowiska morskiego”, trzeba zwrócić uwagę na cel społeczny, realizowany przez sporne usługi. Czyli ochronę środowiska.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpracy i zaangażowanie się w odbudowę zniszczonego wojną kraju.
Porzucone zwierzęta domowe, ale też latający czy pełzający nieproszeni goście. Ekopatrole straży miejskiej interweniują tam, gdzie potrzebna jest im pomoc. Taki wydział powstaje właśnie w kolejnym mieście – Olsztynie.
Białystok jest rekordzistą, jeśli chodzi o tempo dostaw posiłków z restauracji. Średnio to nieco ponad 35 minut.
Każdą nową inwestycję dostosujemy do warunków wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Czekamy na konkretne rozporządzenia wykonawcze. Oczywiście liczymy też na pieniądze, które pozwolą nam do tego celu zaadaptować już istniejące obiekty – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
Kolejne interpretacje prawa podatkowego, zagmatwanie stawek VAT, rosnąca sprawozdawczość – to bolączki administracji samorządowej. Lokalne władze postulują uproszczenie i likwidację absurdów w prawie.
Potencjał energetyki wiatrowej na Pomorzu Zachodnim to główny temat zbliżającego się Forum Ekologicznego, które odbędzie się pierwszego dnia wiosny (21.03.2025 r.) w Szczecinie.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
W Muzeum Narodowym w Poznaniu od 7 marca do 29 czerwca będzie można zobaczyć ponad 120 dzieł malarskich, rysunków i szkiców, które pozwolą oglądającemu poznać, przypomnieć, odkryć na nowo Chełmońskiego jako artystę i postać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas