Reklama
Rozwiń

Plaże chronione przed sztormem i fiskusem

W grudniu zakończył się spór o podatek od usług ochrony plaż przed rozmyciem. To stwarza nadzieję na niezakłócone planowanie takich prac w tym roku.

Publikacja: 18.01.2018 21:00

Ostrogi chroniące wybrzeże takie jak w Trzęsaczu mają powstać między Dziwnowem a Dziwnówkiem. Prace

Ostrogi chroniące wybrzeże takie jak w Trzęsaczu mają powstać między Dziwnowem a Dziwnówkiem. Prace te są finansowane w 85 proc. ze środków UE.

Foto: materiały prasowe

Czy plaża jest środowiskiem morskim i co ma do tego urząd skarbowy? Takie karkołomne zderzenie świata finansów i przyrody spędzało sen z powiek urzędom morskim i firmom budowlanym przez kilka lat. Trwał bowiem spór o to, czy budowanie różnych umocnień przeciwsztormowych i dosypywanie piasku na plażach ma być objęte zerowym, czy 23-procentowym VAT.

Finałem była uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sadu Administracyjnego z 11 grudnia 2017 r. Sędziowie wskazali, że przewidziana w ustawie o VAT zerowa stawka podatku dla usług „ochrony środowiska morskiego” dotyczy także robót służących zabezpieczeniu brzegów. – Nie można twierdzić, że brzeg morski pozostaje poza zakresem ochrony środowiska morskiego – stwierdził podczas ogłoszenia wyroku sędzia NSA Jan Rudowski, uzasadniając uchwałę. Zaznaczył przy tym, że w tym przypadku, wobec braku jednoznacznej prawnej definicji „ochrony środowiska morskiego”, trzeba zwrócić uwagę na cel społeczny, realizowany przez sporne usługi. Czyli ochronę środowiska.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej