Chrońmy lubelskie skarby

Dotychczas region lubelski uchodził za ubogi, jeżeli spojrzymy na stan zabytków, które mogą przyciągnąć rzesze turystów. To jednak powoli zaczyna się zmieniać.

Publikacja: 11.01.2018 21:00

Marek Kozubal

Marek Kozubal

Foto: Fotorzepa / Kompala Waldemar

Z najnowszego raportu „O stanie zabytków nieruchomych w Polsce”, przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, wynika, że najwięcej zabytków jest na Dolnym Śląsku, Mazowszu i w Wielkopolsce. Województwo lubelskie lokowane jest na szóstym miejscu w kraju. Władze samorządowe przy wsparciu państwa starają się jednak odbudowywać tkankę muzealną oraz obiekty mniej znane, a jednak wyjątkowe.

Z informacji przekazanej przez resort kultury wynika, że w Lublinie w pałacu Lubomirskich powstanie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. To będzie pierwsze muzeum w Polsce, które będzie upamiętniać, badać i popularyzować dorobek Polaków zamieszkujących niegdyś Kresy Rzeczypospolitej. Jak pisze dziś Robert Horbaczewski, ma to być placówka nowoczesna, multimedialna, przekazująca historię w sposób atrakcyjny dla młodzieży. I co istotne, ma współpracować z sąsiadami – Ukrainą, Białorusią, Litwą.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń