Obiekt ma być gotowy do maja. – Chcemy rozbudzić zainteresowania astronomiczne i naukami ścisłymi wśród uczniów – mówi Jacek Niedzwiecki z referatu edukacji, kultury i zdrowia Urzędu Gminy w Dywitach. To około trzytysięczna wieś pod Olsztynem.
– Od wielu lat realizujemy z powodzeniem strategię rozwoju, która polega na stwarzaniu warunków dobrego miejsca do zamieszkania i prowadzenia biznesu. Z roku na rok rośnie liczba mieszkańców, a chcemy przyciągać kolejnych. To jednak wymaga innowacyjnych inwestycji w infrastrukturę społeczną i ciągłego uatrakcyjniania naszej oferty edukacyjnej – tłumaczy urzędnik.
Jednym z takich pomysłów jest właśnie budowa obserwatorium astronomicznego przy szkole. Projekt jest częścią większej inwestycji, jaką jest rozbudowa samej placówki. – Zbiegła się ona z procesem wdrażania reformy oświaty i wpisała się w jej założenia dotyczące poprawy bazy lokalowej – tłumaczy Jacek Niedzwiecki.
Dodaje, że kilka lat temu wspólnie z aeroklubem gmina realizowała w szkole nowatorski projekt Akademia Wysokich Lotów. Gimnazjaliści latali samolotami i szybowcami, uczyli się matematyki, fizyki i przyrody podczas warsztatów w aeroklubie i instytucjach lotniczych. – Stwarzanie tak atrakcyjnej i nowoczesnej oferty edukacyjnej przekłada się na zadowolenie uczniów i ich rodziców, a także na przyciąganie do naszej gminy kolejnych mieszkańców – twierdzi urzędnik.
Pomysłodawcą budowy obserwatorium przy szkole był wójt. – Trzeba przyznać, że idea stworzenia obserwatorium przy szkole i w tak bliskim sąsiedztwie Olsztyna, gdzie jest planetarium i obserwatorium, na początku wzbudziła wątpliwości niektórych radnych. Z biegiem czasu udało się jednak przekonać wszystkich do jej zasadności – opowiada Jacek Niedzwiecki.