Motoryzacyjne przetasowania

W fabrykach samochodów Opla w Gliwicach i FCA w Tychach wielkie wyczekiwanie. Obydwie znalazły się w ważnym momencie. I obydwie były wcześniej wymieniane w gronie najlepsze w swoich koncernach. W Oplu zaczął się program dobrowolnych odejść, od lutego fabryka w Gliwicach przejdzie na dwuzmianowy system pracy.

Publikacja: 09.01.2018 21:30

Danuta Walewska

Danuta Walewska

Foto: Fotorzepa / Waniek Ryszard

Tyska FCA dopiero wiosną ma szansę dowiedzieć się, jakie nowe auto dostanie do produkcji. I jaka będzie jej przyszłość w ogóle. Bo wtedy dyrektor generalny Grupy FCA Sergio Marchionne ujawni plan dla koncernu. Wszystko wskazuje, że dojdzie do przetasowań na rynku włoskim i polskim i obydwa na tym skorzystają.

Program dobrowolnych odejść w gliwickiej fabryce Opla to kalka tego, co Carlos Tavares, prezes Grupy PSA, w 2014 roku wprowadził do Peugeota i Citroëna. Ostro zadarł wtedy ze związkowcami, ale tak jak teraz nie chciał przymusowych zwolnień, dał możliwość odejścia z przyzwoitymi odprawami wszystkim tym, którzy chcieli z programu skorzystać. Taka oferta właśnie została też skierowana do pracowników Opla w Gliwicach. W końcu miesiąca będzie wiadomo, ilu pracowników zdecydowało się z niej skorzystać. Wcześniej podobną otrzymali Brytyjczycy zatrudnieni w Ellesmere Port. I powód był ten sam: trzeba dostosować wielkość produkcji do popytu, bo nie można produkować aut i sprzedawać ich potem w wyjątkowych promocjach, często po cenach niższych od kosztów wytworzenia. W Wielkiej Brytanii niewiadomą jest też przyszłość motoryzacji w obliczu brexitu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem