Inwestują w drogi, ale i w oświatę

Rosną dochody pomorskich miast. Samorządy więcej chcą wydać w tym roku na inwestycje.

Publikacja: 08.01.2018 21:00

Raport „Polska samorządów” zaprezentowano w Gdańsku

Raport „Polska samorządów” zaprezentowano w Gdańsku

Foto: AdobeStock

Nie zabraknie remontów i budowy nowych dróg, powstaną nowe przedszkola, obiekty sportowe, ale też np. kaplice cmentarne.

W 2018 roku dochody Gdańska zaplanowano w wysokości 3,1 mld zł, o ok. 200 mln zł więcej niż w 2017.

– Wzrost dotyczy głównie dotacji ze środków UE na realizację zadań inwestycyjnych, wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych i wpływów z podatku od czynności cywilnoprawnych – wylicza Anna Mizera-Nowicka z biura prasowego gdańskiego ratusza. Na inwestycje zaplanowano 676,3 mln zł, czyli o 226 mln zł więcej niż w 2017 r.

Tramwaje w Gdańsku

Najwięcej środków, bo 355 mln zł, będzie przeznaczonych na projekty z zakresu drogownictwa i komunikacji miejskiej. Pieniądze pójdą m.in. na przebudowę wiaduktu Biskupia Górka, budowę dróg lokalnych w różnych dzielnicach czy modernizację chodników. Gdańsk kończy budowę mostu zwodzonego przez Martwą Wisłę w Sobieszewie. Termin został wydłużony, a przeprawa zostanie przekazana na koniec II kwartału.

Do końca kwietnia trwa przebudowa ul. Ojcowskiej wraz z przebudową sieci wodociągowej. A w marcu ma się zakończyć budowa ciągu widokowego oraz placu zabaw na terenie parku Na Zboczu. Gdańsk zainwestuje też w remonty i termomodernizację szkół i obiektów sportowych. Poza tym na działania przeciwpowodziowe, w tym m.in. system gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich czy Gdański Program Przeciwpowodziowy, zaplanowano niemal 60 mln zł.

Trwa rewitalizacja i przebudowa kompleksu budynków palmiarni w ogrodzie botanicznym w Parku Opackim im. Adama Mickiewicza, budowa przedszkola modułowego przy ul. Srebrnej, które ma być gotowe w marcu, a przy wejściach na plaże pojawią się nowe toalety publiczne.

W tym roku Gdańsk chce rozpocząć budowę linii tramwajowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na ul. Nowej Bulońskiej oraz przebudowę infrastruktury tramwajowej na ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej. Ma też się rozpocząć rozbudowa ulicy Szerokiej. Urzędnicy zaplanowali też m.in budowę Pogotowia Opiekuńczego przy ul. Sobieskiego, przebudowę Kaponiery Południowej na potrzeby kulturalno-wystawiennicze wraz z salą sferyczną, a także rekonstrukcją odcinka muru Carnota na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku.

Kultura w Sopocie

Ponad 343 mln zł – tyle wyniesie budżet Sopotu w 2018 roku. Prognozowane wpływy do budżetu miasta to 320 mln zł. Aż 70 proc. tej kwoty (225 mln zł) to dochody własne miasta.

– Możemy pochwalić się bardzo wysokimi dochodami własnymi i niskim zadłużeniem – podkreśla Magdalena Czarzyńska-Jachim, rzecznik prezydenta Sopotu. Dodaje, że to pozwali przeznaczać dużo środków na oświatę, pomoc społeczną, kulturę oraz sport, a także realizować projekty i inwestycje dofinasowane ze środków europejskich.

Rosną wpływy z podatków dochodowych PIT i CIT, które w 2018 roku będą większe odpowiednio o 6,4 i 25,2 proc. Do miejskiej kasy trafi z tego tytułu ok. 93 mln zł.

W tym roku Sopot spodziewa się wzrostu wpływu środków zewnętrznych, głównie z funduszy europejskich. – Planujemy, że będzie to 28,6 mln zł, w tym na projekty inwestycyjne – 26,4 mln zł – wylicza pani rzecznik. Miasto chce uzyskać też ok. 18,5 mln zł ze sprzedaży nieruchomości, które posiada na terenie Gdańska. Według założeń budżetu wydatki Sopotu w 2018 roku wyniosą 343,7 mln zł i będą wyższe o 9,3 proc. w porównaniu z wydatkami w 2017 roku. Wydatki inwestycyjne Sopotu to 92,4 mln zł (27 proc. wszystkich wydatków). – To oczywiście konsekwencja pozyskania znacznych środków unijnych oraz dobrej kondycji finansowej miasta, umożliwiającej realizację różnych zadań, podnoszących jakość życia mieszkańców – mówi rzecznik Sopotu.

W ramach inwestycji dofinansowywanych ze środków UE realizowane będą: budowa Artinkubatora przy ul. Goyki (12,9 mln zł), modernizacja oświetlenia ulicznego (1,6 mln zł) czy przerzut wód opadowych z ul. Pułaskiego do kanału potoku Bohaterów Monte Cassino (6,6 mln zł). Poza tym ma być rewitalizowana skarpa na ul. Sobieskiego, Winieckiego, zagospodarowanie Lasku Karlikowskiego, modernizacja ocieplenia w placówkach oświatowych TermoEco czy rozwój turystyki wodnej na Zatoce Gdańskiej.

Sopot planuje też modernizację ulic powiatowych i gminnych (2,7 mln zł), budowę bloków komunalnych przy ul. Świemirowskiej, Malczewskiego czy Niepodległości (blisko 10 mln zł), a także modernizację ratusza czy budowę nowej kaplicy na cmentarzu komunalnym. W mieście powstanie też schronisko dla zwierząt.

Lodowisko w Gdyni

Z kolei dochody Gdyni na 2018 rok zaplanowano na 1,6 mld zł, co oznacza wzrost o 12,5 proc. Wydatki inwestycyjne to niemal 420 mln zł. – Najwięcej środków, bo 64,5 proc., tj. 272 mln zł, przeznaczono na inwestycje z zakresu dróg i transportu publicznego – mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik prezydenta Gdyni.

W 2018 roku kontynuowana będzie kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej, która zaczęła się dwa lata temu. Wartość projektu, który zakończy się w 2021 roku, to 67,5 mln zł. Trwa też budowa węzła integracyjnego Gdynia Chylonia, który ma być gotowy za ponad dwa lata. Inwestycja pochłonie 67 mln zł.

Poza tym w Gdyni powstaje sztuczne lodowisko za 37 mln zł. Ma być gotowe w przyszłym roku. Miasto chce też do 2020 roku wydać ponad 35 mln na przebudowę i rozbudowę infrastruktury szkół zawodowych oraz ich wyposażenie. W planach gdyńskiego ratusza jest w tym roku zakup ekologicznego taboru komunikacji miejskiej za niemal 170 mln zł czy utworzenie węzła integracyjnego transportu publicznego przy przystanku PKM – Gdynia Karwiny.

Gdynia planuje też w tym roku rozpocząć budowę zespołu obiektów oświatowych wraz z terenami sportowymi w dzielnicy Wiczlino. Inwestycja pochłonie 55 mln zł.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

Nie zabraknie remontów i budowy nowych dróg, powstaną nowe przedszkola, obiekty sportowe, ale też np. kaplice cmentarne.

W 2018 roku dochody Gdańska zaplanowano w wysokości 3,1 mld zł, o ok. 200 mln zł więcej niż w 2017.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Archiwum
Innowacje wkraczają na miejskie przejścia dla pieszych