Ambitne wyzwanie podjęła stolica regionu oraz otaczające ją gminy. W ramach projektu partnerskiego wspólnie zrealizują szereg przedsięwzięć, które lepiej skomunikują region, ułatwią dojazdy publicznym transportem i obejmą nim miejsca, które dotąd były go pozbawione. 160 mln zł – z czego ponad połowa to środki unijne – zostanie przeznaczone na niskoemisyjny transport w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym (BOF), czyli w stolicy regionu oraz ośmiu ościennych gminach.
– Możemy być dumni, to jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Jest ono dowodem na znakomitą współpracę gmin tworzących BOF – podkreśla Adam Poliński, wiceprezydent Białegostoku.
Działania są rozłożone na lata 2016–2019, a realizują je wspólnie Białystok oraz gminy Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, a także Łapy, Supraśl, Wasilków oraz Zabłudów. Projekt aktywnie wspiera także powiat białostocki, na którego drogach będą realizowane inwestycje.
W ramach projektu przewidziany jest zakup 12 nowoczesnych, przyjaznych środowisku autobusów, wykorzystanych w komunikacji miejskiej. W stolicy regionu i w gminach powstaną nowe przystanki, pętle autobusowe i zatoki. Z kolei dzięki modernizacji niektórych odcinków dróg kilka miejscowości zostanie włączonych do systemu zbiorowego transportu publicznego. Sieć połączeń autobusowych wzbogaci się więc o nowe miejsca, a miejskie autobusy dojadą np. do Henrykowa.
Na tym nie koniec, bo wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i rosnącej modzie na zdrowy styl życia, zagęści się sieć ścieżek rowerowych. Zostaną zbudowane nowe trasy dla cyklistów w Białymstoku i ościennych gminach, którymi będzie można dojechać do już istniejących i planowanych dróg rowerowych.