Komunikacyjna współpraca

Lepsze drogi i sieć połączeń, autobusy nowej generacji i ścieżki rowerowe – 160 mln zł trafi na poprawę komunikacji w Białymstoku i okolicznych gminach.

Publikacja: 18.12.2017 23:00

Projekt rozwoju ekologicznego transportu przewiduje m.in. rozbudowę sieci dróg rowerowych w stolicy

Projekt rozwoju ekologicznego transportu przewiduje m.in. rozbudowę sieci dróg rowerowych w stolicy regionu i okolicznych gminach.

Foto: UM Białystok, Marcin Jakowiak Marcin Jakowiak

Ambitne wyzwanie podjęła stolica regionu oraz otaczające ją gminy. W ramach projektu partnerskiego wspólnie zrealizują szereg przedsięwzięć, które lepiej skomunikują region, ułatwią dojazdy publicznym transportem i obejmą nim miejsca, które dotąd były go pozbawione. 160 mln zł – z czego ponad połowa to środki unijne – zostanie przeznaczone na niskoemisyjny transport w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym (BOF), czyli w stolicy regionu oraz ośmiu ościennych gminach.

– Możemy być dumni, to jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Jest ono dowodem na znakomitą współpracę gmin tworzących BOF – podkreśla Adam Poliński, wiceprezydent Białegostoku.

Działania są rozłożone na lata 2016–2019, a realizują je wspólnie Białystok oraz gminy Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, a także Łapy, Supraśl, Wasilków oraz Zabłudów. Projekt aktywnie wspiera także powiat białostocki, na którego drogach będą realizowane inwestycje.

W ramach projektu przewidziany jest zakup 12 nowoczesnych, przyjaznych środowisku autobusów, wykorzystanych w komunikacji miejskiej. W stolicy regionu i w gminach powstaną nowe przystanki, pętle autobusowe i zatoki. Z kolei dzięki modernizacji niektórych odcinków dróg kilka miejscowości zostanie włączonych do systemu zbiorowego transportu publicznego. Sieć połączeń autobusowych wzbogaci się więc o nowe miejsca, a miejskie autobusy dojadą np. do Henrykowa.

Na tym nie koniec, bo wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i rosnącej modzie na zdrowy styl życia, zagęści się sieć ścieżek rowerowych. Zostaną zbudowane nowe trasy dla cyklistów w Białymstoku i ościennych gminach, którymi będzie można dojechać do już istniejących i planowanych dróg rowerowych.

– Sieć ścieżek rowerowych oraz 140 nowych miejsc parkingowych dla rowerów pozwolą na podróżowanie nawet trzema środkami transportu, na przykład rowerem, autobusem i koleją – mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka Urzędu Miasta Białegostoku.

Na projekcie skorzysta m.in. Henrykowo (w gminie Supraśl) oraz Niewodnica Nargilewska (w gminie Juchnowiec Kościelny), do których dojedzie miejski autobus. Zbudowanych zostanie również 15 zatok autobusowych przy drodze Juchnowiec Kościelny–Hryniewicze.

– Inwestycje przełożą się na poziom życia mieszkańców, którym będzie łatwiej dojechać do szkoły, czy pracy oraz ich bezpieczeństwo, ale również na jakość powietrza – zaznacza Dorota Perło, dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia BOF.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay