Rz: Według Fundacji Startup Poland jesteście jednym z wyróżniających się startupów na Podkarpaciu. Na czym polega rozwiązanie ControlCold i jak powstał pomysł?
Paweł Helnarski: Projekt ControlCold jest skierowany do wszystkich osób, podmiotów gospodarczych, które w swojej działalności wykorzystują przemysłowe urządzenia chłodnicze, chłodziarki, klimatyzatory i mają obowiązek corocznego rozliczania się z ilości zużytego czynnika chłodniczego. Prace rozpoczęliśmy w 2015 roku. W dużym stopniu skłoniła nas do tego nowa ustawa o substancjach zubażających warstwę ozonową, która nakłada na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki. Jednym z kluczowych zapisów tej ustawy są kary, tzw. opłaty emisyjne za każdy kilogram substancji szkodliwej, na których pracują urządzenia chłodnicze, uwolniony do atmosfery. Drugim, naszym zdaniem, istotnym zapisem jest wprowadzenie obowiązku rejestracji i ewidencjonowania przemysłowych urządzeń chłodniczych. ControlCold jest naszą odpowiedzią na tą ustawę. W ramach tego systemu tworzymy funkcjonalność umożliwiającą stały monitoring urządzeń połączony z systemem alertów. Ma to być także platforma umożliwiająca zbieranie informacji o urządzeniach z możliwością ich dalszego przetwarzania i analizy. Projektowany przez nas system ma ograniczać koszty obsługi urządzeń HAVC średnio o 32 proc. Na powstanie pomysłu miały też wpływ sygnały od klientów, głównie małych zakładów przetwórczych, którzy zgłaszali zapotrzebowanie na system zdalnego monitoringu urządzeń chłodniczych, który zapobiegałby stratom w towarach i byłby osiągalny dla nich finansowo.
Z czego składa się wasz układ?
Po stronie klienta na urządzeniu chłodniczym montowany jest nasz moduł elektroniczny, który zbiera odczyty z czujników i przesyła je do bazy danych, gdzie te odczyty są magazynowane i przetwarzane. Gdy system zarejestruje jakąś anomalię, pod wcześniej podany numer telefonu, przypisany do urządzenia, generowany jest alert w postaci wiadomości SMS. Chodzi o to, aby właściciel takiego urządzenia mógł natychmiast zareagować na awarię i ograniczyć emisję substancji szkodliwych do środowiska, a tym samym znacznie zredukować kwotę płaconych z tego tytułu kar. Oprócz tego system ControlCold magazynuje wszystkie dane o urządzeniach, generuje raporty, a także analizuje efektywność energetyczną zastosowanych rozwiązań chłodniczych. Dzięki temu przedsiębiorca może ocenić, czy sprężarka, której używa, nie jest przeciążona i czy nie trzeba wymienić ją na mocniejszą. Poza tym implementowaliśmy różnego rodzaju narzędzia do rozliczeń z firmami serwisującymi urządzenia HVAC, przydatne głównie dla dużych przedsiębiorstw posiadających kilkanaście lub kilkaset oddziałów, które bardzo często outsourcują tego typu procesy. Nasze rozwiązanie jest w dużym stopniu uniwersalne, współpracuje z większością najpopularniejszych systemów chłodniczych i jest znacznie tańsze od rozwiązań dedykowanych.
Jakie znaczenie ma dla ekologii?